KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Udělej to, Mehmete:“ Německá kampaň proti odpadkům rozhněvala Turky použitím jejich jmen

Kampaň německého města Duisburg povzbuzující občany k tomu, aby vyhazovali své odpadky do koše, rozhněvala tureckou komunitu. Autoři kampaně totiž mimo jiné využili turecká jména jako „Mehmet“ či „Gülcan“ a nechala je vylepit na odpadkové koše s různými doplňkovými slogany.

...

Zpráva o kampani se dostala i do tureckých médií

Město Duisburg zahájilo kampaň zhruba před měsícem ve snaze udržet ulice čisté, a proto nechala na asi 6 000 odpadkových košů napsat slogany nabádající k odhazování odpadků do koše. Některé nápisy hlásají například „Pojď sem, Kevine,“ nebo „Uklízej, Steffi.“

Jenže některé nápisy obsahují i turecká jména s hesly jako „Jdi na to, Gülcane,“ nebo „Udělej to, Mehmete.“ Použití těchto jmen některé členy turecké komunity značně rozhněvalo. „Duisburg má zřejmě dojem, že pouze Turci odhazují své odpadky na zem,“ napsal jeden z kritiků na Twitter. „Co bude následovat?“ zeptal se.

Zpráva o kampani se dokonce dostala přímo do Turecka, o situaci informovala televizní stanice Oda TV a deník BirGün. Mluvčí kampaně Silke Kerkesenová uvedla, že byla negativními reakcemi „velice překvapena.“ „Takovou reakci jsme opravdu nečekali,“ řekla Kerkesenová.

Mluvčí podotkla, že ti, kteří mají kampaň na svědomí, pouze chtěli lidi povzbudit k čistotě se špetkou humoru a že nic nebylo myšleno nijak zle. „Jména byla vybrána naprosto náhodně a nikdo rozhodně nechtěl nikoho urazit,“ řekla mluvčí a poznamenala, že je důležité zahrnout i významnou tureckou komunitu.

V Německu žijí až 3 miliony Turků

Melih Keser, který je místním místopředsedou pro integrační politiku za stranu Zelených, uvedl, že se rozhodně nejedná o rasistickou kampaň. „Už mnoho dní si všímám, jak jsou mí turečtí přátelé naštvaní kvůli kampani,“ napsal Keser.

„Rád bych řekl, že to rozhodně není úmyslná nepřátelská kampaň vůči Turkům. Kdyby se mělo jednat o případ diskriminace, byl bych jedním z prvních, kdo by se proti tomu postavil. Ale tohle není ten případ,“ dodal politik s tím, že autoři kampaně použili i spoustu jiných běžných jmen jako například Robert nebo Lisa.

Keser však upozornil pouze na jméno Mehmet, které by mohlo být považováno za svaté jméno, protože je odvozeninou jména muslimského proroka Mohameda. Duisburg je domovem zhruba 85 000 lidí tureckého původu, ačkoliv jiné odhady uvádějí, že zde žije až 100 000 Turků. Německo jako celek je pak domovem zhruba 3 milionů Turků.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek