KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ukrajinský prezident: Sankce brání ruským tankům ve vstupu do střední Evropy

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se snaží přesvědčit americkou vládu, aby zachovala v platnosti sankce proti Rusku. Je to podle něj jediný způsob, jak Vladimira Putina udržet u jednacího stolu a zabránit ruským tankům v cestě do střední Evropy.

...

Ukrajina se obává uvolnění protiruských sankcí

„Sankce proti Rusku by měly být důsledně zachovány,“ řekl Porošenko během své návštěvy Velké Británie. „Nevěřte těm, kteří říkají, že sankce jsou k ničemu. Je to jediný způsob, jak udržet Rusko u jednacího stolu. Bez sankcí a obrozené ukrajinské armády by ruské tanky pronikly hluboko do Evropy.“

„Putin se začal do ukrajinských záležitostí vměšovat s pocitem beztrestnosti. Sankce ho o tom donutily aspoň zaváhat,“ řekl Porošenko při svém úterním vystoupení v Královském institutu mezinárodních vztahů Chatham House v Londýně a dodal, že je přesvědčený, že nová Trumpova administrativa bude pokračovat v podpoře Ukrajiny v jejím boji s ruskou agresí. Ukrajinský prezident rovněž potvrdil, že měl na toto téma minulý týden dlouhý rozhovor s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem.

Ukrajina se obává, že Spojené státy kvůli zlepšení vztahů s Putinem zruší nebo uvolní protiruské sankce. Petro Porošenko ale dle svých slov věří, že americká vláda pochopila, že konflikt na Ukrajině není střetem civilizací, ale „střetem mezi světem pořádků a světem ozbrojených sil.“

Porošenko jednal o další britské vojensko-technické pomoci

Americký ministr zahraničí Tillerson nedávno prohlásil, že nechápe, proč by měli američtí daňoví poplatníci doplácet na protiruské sankce. Americké ministerstvo zahraničí následně toto tvrzení zlehčilo tím, že se jednalo pouze o řečnickou otázku.

Během své návštěvy Velké Británie se Porošenko setkal s premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Borisem Johnsonem a jednal s nimi o další britské vojensko-technické pomoci pro Ukrajinu.

Velká Británie zároveň začíná být přesvědčená o tom, že nová americká vláda nebude s Ruskem navazovat žádné nové bilaterální vztahy a nebude mít zájem šetřit ani ruského chráněnce, syrského prezidenta Bašára Asada.


Autor: jil

Zdroj: The Guardian

Foto: © Reuters / Ints Kalnins

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Porošenko je oligarcha...Měl by být sesazen pro střet zájmů