KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ultimátum EU pro Polsko a Maďarsko: „Přijměte více imigrantů, nebo opusťte blok“

Celá řada zemí Evropské unie je toho názoru, že by Polsko a Maďarsko měly přijmout více migrantů tak, jak udávají evropské kvóty. EU nyní těmto dvěma zemím vyhrožuje tím, že pokud budou nadále odmítat migranty přijímat, měly by blok opustit.

...

EU chce, aby všichni členové bloku pomohli sdílet zátěž migrační krize

Jak Polsko, tak Maďarsko odmítly návrh EU na přerozdělení celkem 160 000 migrantů, aby nebyla tato zátěž jen na některých členských zemích. Polsko dlouhodobě ignoruje kritiku EU kvůli svému zacházení s evropskou migrační krizí. Podle polské premiérky Beaty Szydlové nejsou plány EU spravedlivé a napomáhají silnějším členům, aby se rozvíjeli rychleji než jejich chudší sousedé.

Podobný přístup jako Polsko má i Maďarsko, které se snaží před migranty chránit své hranice pohraniční stráží a hraničními ploty. Obě země se nyní budou muset rozhodnout, zda jsou ochotny si udržet svou anti-imigrační rétoriku, i když by to mohlo ohrozit jejich členství v EU.

Na legálnost kvót se zaměří Evropský soudní dvůr

Na migrační kvóty stanovené Evropskou unií si nyní posvítí Evropský soudní dvůr (ESD), aby zhodnotil jejich legálnost. Očekává se však, že soud rozhodne ve prospěch kvót, a to ještě před koncem tohoto roku.  

„Jsme přesvědčeni o tom, že Evropský soudní dvůr potvrdí pravomoc migračních kvót. Polsko a Maďarsko se tím pak budou muset řídit, pokud budou chtít v EU zůstat,“ uvedl nejmenovaný diplomatický zdroj.

Migrační kvóty byly široce kritizovány kvůli tomu, že jsou podle mnohých názorů neúčinné. Spory s Evropskou unií kvůli nim vede nejen Polsko a Maďarsko, ale také Slovensko a Česká republika.

Německo, Itálie a Francie naopak vyzvaly k tomu, aby byl systém kvót přijat natrvalo a nahradil tak současná mimořádná opatření. Nedodržení pravidel by pak mělo podle těchto členů EU zahrnovat zpětnou vazbu v podobě různých pokut či sankcí.


Autor: ElS

Zdroj: Express

Foto: EPA

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek