KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Uluru není Disneyland! Aboridžinci zakáží turistům lézt na nejznámější australskou horu

Australská posvátná hora Uluru se pro zahraniční turisty i ostatní návštěvníky stane brzy nedobytnou. Aboridžinci, původní obyvatelé australského kontinentu, totiž odhlasovali zákaz vstupu na tento největší monolit světa. Zákaz vstoupí v platnost za dva roky. 

...

Uzavření lezeckých tras je možné, pokud počet návštěvníků klesne pod 20 % z celkového počtu turistů

Správní rada národního parku Uluru-Kata Tjuta odsouhlasila trvalé uzavření lezecké stezky na horu Uluru též známou jako Ayers Rock. Horolezci se tak na horu nedostanou od 26. října roku 2019, tedy 34 let od doby, kdy byla hora předána zpět pod správu tradičních majitelů z kmene Anangu.

„Někteří lidé, například z oblasti cestovního ruchu či vlády, mohou říci, že je třeba nechat horu zpřístupněnou, ale není to jejich zákon, který se nachází v této zemi,“ řekl předseda představenstva národního parku Sammy Wilson. „Je to nesmírně důležité místo a nikoliv žádný zábavní park jako je Disneyland,“ dodal Wilson.


Sammy Wilson u posvátné hory

Uzavření lezeckých tras je možné za podmínek uvedených v plánu pro řízení národního parku v letech 2010 až 2020. Podle tohoto plánu může být hora uzavřena v případě, že počet horolezců klesne pod 20 % z celkového počtu turistů. Čísla z posledních let ukazují, že v letech 2011 až 2015 vystoupilo na vrchol monolitu pouze 16 % návštěvníků.

Kmen Anangu varuje před nebezpečným výstupem

Nejčastěji horu navštěvují australští turisté, kteří jsou následování Japonci. Uluru každoročně navštíví zhruba 300 000 návštěvníků. Místní kmen Anangu, který je tradičním vlastníkem půdy, však na posvátnou horu odmítá vylézt.


I když je návštěva hory prozatím povolena, členové kmene na turisty naléhají, aby na „svatou půdu“ nechodili. Zároveň upozorňují na to, že výstup na monolit může být nebezpečný. Od padesátých let dvacátého století zde dle místní zpravodajské agentury NT News zahynulo 26 lidí. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek