KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Uprchlické téma komplikuje Merkelové vyjednávání o nové koalici

Dva týdny po vítězství v německých volbách a ztrátě většiny zahájila kancléřka Angela Merkelová komplikovanou cestu k vytvoření nové vlády. Prvním jejím krokem je pokus o sjednocení mateřské konzervativní volební koalice CDU-CSU.

...

Omezení počtu přijatých uprchlíků na 200 000 ročně

Nedělní schůzka s bavorskou sesterskou stranou CSU odstartovala několikatýdenní koaliční jednání čtyř stran, které budou vyjednávat nejen o obsazení jednotlivých ministerstev, ale i o vztazích k Evropské unii a dalších otázkách.

Očekává se, že nejcitlivější budou jednání týkající se uprchlické otázky, která kvůli přístupu kancléřky Merkelová přinesla nečekaný vzestup krajně pravicové Alternativy pro Německo.

Šéf CSU Horst Seehofer je tvrdým kritikem politiky otevřených dveří prosazované Angelou Merkelovou a opět vznesl požadavek na omezení počtu přijatých uprchlíků na 200 000 ročně, což Merkelová rezolutně odmítá jako protiústavní krok. Byla však nucena svému koaličnímu partnerovi v této záležitosti ustoupit.

Seehofer plánuje vytvoření „pravého bloku“, který bude zastávat tvrdý postoj k přistěhovalcům a vyžadování práva a řádu, aby tak lépe v budoucích volbách čelil politickým konkurentům.

Angela Merkelová v sobotním rozhovoru přiznala, že jednání budou „obtížná“ a dodala: „Doufám, že koalice bude vytvořena.“

Jamajská koalice

Jediným schůdným řešením, které zabrání novým volbám, ve kterých by hrozilo další posílení Alternativy pro Německo, se jeví spojenectví se dvěma stranami: liberálními Svobodnými demokraty (FDP) a levicovými Zelenými.

Tomuto potenciálnímu spojenectví se přezdívá „jamajská koalice“, protože barvy těchto stran – CDU-CSU černá, FDP žlutá a Zelených zelená - jsou shodné s barvami na jamajské vlajce. Jednalo by se o historicky první vládní koalici těchto stran.

V nastávajících komplikovaných jednáních budou pro dosažení kompromisu muset všechny strany trochu ustoupit. Nesmí to ale být příliš velké ústupky, aby si tím neznepřátelily svoji stranickou základnu.

Menší strany musí být na pozoru, aby je nepotkal stejný osud jako předchozí koaliční partnery Angely Merkelové. Sociální demokraté i Svobodní demokraté utrpěli následné obrovské volební ztráty poté, co se v minulosti podíleli na koaličních vládách v čele s kancléřkou Merkelovou.

Zahájení vyjednávání o nové vládě se plánuje po 15. říjnu, kdy se konají místní volby v Dolním Sasku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek