KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

USA investují 50 milionů dolarů do nigerské základny pro své vojenské drony

Spojené státy americké hodlají investovat minimálně 50 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč) do vojenské základny v Nigeru, kam chtějí následně nasadit své bezpilotní vojenské letouny. Americké jednotky jsou již přítomny v hlavním městě země Niamey, kde sdílí leteckou základnu s Francií, která odtud operuje proti islámským radikálům.

...

Náklady budou nejspíš ještě vyšší

Nová základna ve městě Agadez by měla Spojeným státům zajistit větší možnosti používat bezpilotní letouny proti islamistickým extremistům v sousedních zemích, jakými jsou Libye, Mali či Nigérie. Mluvčí Pentagonu Michell Baldanzaová potvrdila, že USA zaplatí nové vzletové i přistávací dráhy a další přidruženou infrastrukturu.

Mluvčí dále uvedla, že odhad nákladů je 50 milionů dolarů, konečné náklady však budou nejspíš dvojnásobné. Projekt by měl být dokončen v roce 2017 a je považován za „nejdůležitější stavbu americké armády na území Afriky“.

Bezpilotní letouny, také označované jako UAV nebo RPA, jsou armádou používány jak pro průzkum oblasti, tak i pro shazování bomb v místech, kam by bylo obtížné nebo riskantní poslat pilota.

Americké jednotky provedly v Somálsku nálet, při kterém místo teroristů zahynuli vojáci a civilisté

Americké jednotky však nejsou v Africe vždy vítané.  Somálská vláda nedávno požádala o vysvětlení, proč byly provedeny nálety, při nichž zahynuli somálští vojáci namísto teroristů. Podle somálské vlády zahynulo při americkém náletu 22 vojáků a civilistů na severu země.

Americká vojska se zde zaměřují na teroristickou skupinu Aš-Šabáb, která však podle somálských vojenských velitelů v  oblasti, kde americké stíhačky zaútočily, vůbec nebyla. Washington uvedl, že jeho jednotky provedly „sebeobranný úder ze vzduchu“ poté, co se somálské jednotky údajně dostaly pod útok ze strany teroristů.

Velitelé somálských sil však tuto výpověď zpochybňují, podle očitých svědků tam teroristé vůbec nebyli. V somálském městě Galmudug po tragickém náletu vypukly demonstrace. Protestanti zde mimo jiné spálili několik amerických vlajek i obrazů prezidenta Baracka Obamy.


Autor: ElS

Zdroj: BBC/Al-Džazíra

Foto: Jeffrey McGovern/U.S. Air Force

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek