KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

USA jsou připraveny využít svých „jaderných možností“ k obraně sebe i spojenců vůči KLDR

Bílý dům v pondělí varoval, že Spojené státy jsou rozhodně připraveny využít své jaderné možnosti „ v plném rozsahu,“ pokud bude Severní Korea nadále ohrožovat jak Spojené státy, tak jejich spojence. Prezident Donald Trump v neděli hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem, aby znovu potvrdil závazky Washingtonu vůči svým spojencům v tomto regionu. 

...

Trump svolal jednání vrchních velitelů obrany, aby prokonzultoval reakce na jednání KLDR

„Prezident Trump znovu potvrdil závazek Spojených států amerických bránit jak naši domovinu, tak území našich spojenců využitím celé škály diplomatických i jaderných možností, které máme k dispozici,“ uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.

Jak americký prezident, tak japonský premiér odsoudili jaderný test Severní Koreje a chování Pchjongjangu nazvali „destabilizující a provokativní akcí.“ Trump rovněž potvrdil vzájemné obranné závazky obou zemí a slíbil, že bude pokračovat „ v úzké spolupráci.“

Americký prezident pak ve svých nedělních tweetech označil Severní Koreu za „ničemný národ a hrozbu“ a rovněž uvedl, že nejnovější vývoj v jaderných kapacitách Pchjongjangu je „velmi nebezpečný a nepřátelský vůči Spojeným státům.“

Po telefonickém hovoru se Trump v Bílém domě setkal s vedoucím štábu Bílého domu generálem Johnem Kellym a ministrem obrany Jamesem Mattisem, aby diskutovali o vhodných reakcích na test severokorejské rakety.

Podle Bílého domu existují možnosti, jak „úplně zničit Severní Koreu“

Mattis později varoval, že by se jakýkoliv útok na Spojené státy nebo jejich spojence setkal s „masivní vojenskou reakcí.“ Ministr poznamenal, že i když USA nepočítají s variantou úplného zničení Severní Koreje, mají „mnoho možností, jak to udělat.“

„Jakákoliv hrozba pro Spojené státy nebo jejich území včetně Guamu (a rovněž pro naše spojence), se setká s masivní vojenskou reakcí, která bude jak efektivní, tak drtivá,“ řekl Mattis. Pchjongjang před několika dny úspěšně vyzkoušel vodíkovou bombu, která může být instalována na mezikontinentální balistickou střelu.

Před provedením testu Severní Korea uvedla, že má veškerou technologii k tomu, aby provedla supervýkonný nukleární elektromagnetický impuls (EMP), který by při výbuchu mohl paralyzovat infrastrukturu elektronických systémů kterékoliv země. USA považují tuto hrozbu za velice vážnou, protože by mohla mít naprosto katastrofické následky.

Severní Korea oznámila, že otestovala zbraně desetkrát silnější, než byly bomby svržené na Hirošimu. Tento zkušební proces vyvolal mezinárodní pobouření. Jižní Korea dnes ráno uvedla, že diktátor Kim Čong-un úspěšně miniaturizoval jadernou zbraň, která může být připevněna na raketu. Jižní Korea je toho názoru, že Pchjongjang plánuje provést další mezikontinentální balistický test. Existují obavy, že test bude proveden dne 9. září k příležitosti výročí Dne založení Severokorejské republiky. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek