KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Spojené státy provedly první letecké údery proti ISIS v Somálsku

Spojené státy americké provedly dva oddělené letecké údery zaměřené na militanty z Islámského státu v severovýchodním Somálsku. Americké vojenské velení to uvedlo ve svém prohlášení s tím, že k prvnímu útoku došlo v pátek. 

...

Útoky byly provedeny bezpilotním letounem

Zatímco nejsou známy přesné ztráty a škody způsobené americkými nálety, africké velitelství uvedlo, že bylo zabito „několik“ teroristů. Údery byly provedeny bezpilotním letounem a jednalo se o vůbec první útok Spojených států na zdejší islamistické pozice.

„Vojenské síly USA budou i nadále používat všechna oprávněná a vhodná opatření k ochraně Američanů i k zastavení teroristických hrozeb,“ uvedla Samantha Rehová, mluvčí afrického vojenského velitelství. 

Tato opatření zahrnují i partnerství s Africkou unijní mísí a somálskými Národními bezpečnostními silami, jež bude zaměřeno na „teroristy, jejich výcvikové tábory a útočiště nejen po celém Somálsku, ale i po celém světě.“

Je to vůbec poprvé, co se Spojené státy zaměřily na přímý boj proti Islámskému státu v regionu lety sužovaném násilím i sotva fungující vládou.

V regionu operuje i skupina Aš-Šabáb, která má na svědomí 350 životů po útoku v Mogadišu

Oznámení o úderech přišlo v den, kdy prezident Donald Trump řekl novinářům, že americká armáda výrazně navýší své vojenské operace vůči teroristické skupině po útoku v New Yorku, kde muž oddaný Islámskému státu zabil 8 lidí.

Americká vláda se dříve soustředila především na teroristickou skupinu Aš-Šabáb, která byla minulý měsíc obviněna z uskutečnění nejsmrtelnějšího útoku v Somálsku v hlavním městě Mogadišu, kde zahynulo více než 350 lidí.

Somálský prezident vyhlásil „válečný stav“, zatímco sousední státy vyslaly na pomoc tisíce vojáků, aby tyto síly pomohly místním vojenským silám. Bojovníci Islámského státu, kteří se od Aš-Šabáb oddělili, nyní představují v regionu další velkou hrozbu. V květnu oznámila islamistická skupina svou odpovědnost za smrtící bombový útok v Puntlandu, při němž zahynuli 4 lidé. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek