KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Usvědčená džihádistka získala v Londýně lukrativní práci, úřad o její minulosti nevěděl

Džihádistka, která byla uvězněna za spolupráci na teroristických útocích v Londýně dne 21. července roku 2005, dostala vysoce postavenou pracovní pozici v radě jedné z londýnských čtvrtí poté, co o své minulosti nikoho neinformovala. Mulumebet Girmaová (33) se připojila k Southwarské radě, aniž by si její kolegové uvědomili, že je spojena s jedním z největších teroristických útoků v zemi. 

...

Southwark

Informace o Girmaové a její minulosti jsou běžně dostupné na internetu

Bývalá modelka z Etiopie nejen, že získala pracovní místo v radě londýnské městské části Southwark, ale dokonce byla vystavena na obálce časopisu, který rada vydává.  Z rady však byla vyloučena poté, co se ukázalo, že pomáhala svému švagrovi Husseinovi Osmanovi, který se během teroristického útoku roku 2005 pokusil v metru vyhodit do povětří vlak plný lidí.

To, že byla takováto osoba zaměstnána na tak významné pozici, vyvolalo otázky ohledně toho, jaká opatření jsou přijata vůči zaměstnancům, kteří mají přístup k databázi mnoha zranitelných osob. Je o to více zarážející, že podrobnosti o zatčení Girmaové lze nalézt během několika vteřin pomocí jednoduchého vyhledávání přes Google.


Girmaová v roce 2008

Vedoucí pracovníci však uvedli, že neměli žádný přístup k její policejní databázi a při kontrole jejího užívání počítače neodhalili nic podezřelého. Girmaová byla přijata úřadem v jihozápadním Londýně jako zkušební asistentka péče o zákazníka v roce 2013, tedy krátce poté, co byla předčasně propuštěna z vězení, kde si měla odpykat celkem 10 let.

Žena se o své kriminální minulosti nezmínila a rada ji neodhalila ani přes to, že sehrála klíčovou roli v jednom z největších britských teroristických útoků. Girmaová si v práci vedla dobře a tak nakonec získala na úřadě stálou pozici. Bývalá teroristka se dostala také na obálku časopisu Southwark Housing News.

Bývalá džihádistka na obalu časopisu Southwark Housing News

Bývalá džihádistka u sebe schovávala muže, který měl v plánu vyhodit do povětří vlak plný lidí

„Jak se jí mohlo podařit získat takovou práci bez toho, aby ji někdo řádně zkontroloval? Jediné, co k tomu stačilo, bylo zadat její jméno do Googlu. Databáze, kterou Girmaová  ovládala, navíc obsahovala data klientů, kteří jsou považování za zranitelné,“ uvedl nejmenovaný zdroj v rozhovoru pro deník The Sun.

Radní Southwarku Michael Mitchell uvedl: „Je to opravdu šokující chyba. Umožnit někomu s takovou minulostí, aby pracoval s potenciálně zranitelnými klienty, je zcela vyloučené riziko.“ Girmaová byla odsouzena za to, že u sebe doma v Brightonu ukrývala sebevražedného atentátníka a neinformovala policii o jeho plánech.


Terorista Hussein Osman, kterého u sebe Girmaová ukrývala

Dne 21. července roku 2005 se atentátníci pokusili vyhodit do povětří vlaky v metru a také autobus jen dva týdny poté, co jiní teroristé zabili 52 lidí během útoku ze dne 7. července. Pozdější pokus se naštěstí nezdařil, protože celkem čtyři atentátníci nebyli schopni správně smíchat chemické látky potřebné k výrobě výbušného zařízení.

Hussein Osman byl spolu s Muktarem Saidem Ibrahimem, Yassinem Omarem a Ramzi Mohammedem zatčen na doživotí. Za pomoc Osmanovi pak byla zatčena i Girmaové sestra Yeshi, bratr Esayas a její tehdejší přítel. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek