KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Útočníkem na kuvajtskou mešitu byl mladý Saúd

Sebevražedný atentátník, který v pátek zaútočil na jednu z mešit v Kuvajtu, pocházel podle úřadů ze Saúdské Arábie. V neděli byl zadržen řidič vozidla, který útočníka na místo činu, kde bylo zabito 27 lidí, odvezl.
...

Útočník provedl atentát krátce po svém příletu do země

Zjištění, že byl sebevražedný atentátník ze Saúdské Arábie nyní povede k tomu, že se bezpečnostní orgány více zaměří na vazby mezi islamisty v Kuvajtu a těmi ze Saúdské Arábie. Kuvajtské ministerstvo uvedlo, že atentátníkem byl Fahd Suliman Abdul-Muhsen al-Quabaa. Ten přiletěl na kuvajtské letiště v pátek za úsvitu a hned o několik hodin později provedl sebevražedný atentát. Islámský stát poté dokonce vydal zvukový záznam, na kterém je zachycen už posmrtný vzkaz atentátníka, který zde kritizuje šíitské muslimy "zvláště v Kuvajtu" za to, co nazval "urážkou islámu". "Velmi, velmi brzy uvidíte něco nečekaného. Očekávejte krev, očekávejte smrt", řekl útočník na zvukovém záznamu. Quabaa byl mladým útočníkem, narodil se v roce 1992 a v Kuvajtu už měl své sítě. Útok je považován za nejhorší militantní islamistický čin v Kuvajtu od roku 2005, kdy se skupina spojená s Ál-Káidou střetla s bezpečnostními silami v ulicích hlavního města Kuvajt. V přestřelkách bylo zabito 9 islamistů a čtyři členové bezpečnostních sil.

Zadržen byl i řidič, který útočníka na místo dovezl

Kuvajtské ministerstvo vnitra uvedlo, že útočníka na místo odvezl řidič v autě vyrobeném v Japonsku, jež opustil mešitu bezprostředně po pátečním útoku. Řidičem byl Abdul-Rahman Sabah Aidan, který byl v neděli dopaden a vyslýchán. Šestadvacetiletý řidič byl nalezen v jednom z domů v rezidenční čtvrti al-Riqqa. "Počáteční šetření ukázalo, že majitelem tohoto domu je zastánce deviantní ideologie", uvedly bezpečnostní orgány. Majitel domu, kuvajtský občan, byl proto taktéž zadržen. Úředníci řekli, že útok na mešitu měl za cíl ještě více rozdmýchat nepřátelství mezi většinovými Sunnity a menšinovými Šíity a poškodit poměrně harmonické vztahy mezi těmito oběma stranami v Kuvajtu.

Autor: ElS, Zdroj: Yahho News
Foto: Subhi Darweish CC BY-ND 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek