Terorista měl v plánu odpálit ještě jednu bombu

„Vyšetřovatelé identifikovali podezřelého muže, který odpálil výbušné zařízení uvnitř vlaku ve stanici metra v Petrohradě,“ uvedla mluvčí vyšetřovací komise Svetlana Petrenková.

„Podezřelým je Akbardžon Džalilov narozený v roce 1995,“ dodala mluvčí. Podle vyšetřovací komise plánoval tento podezřelý odpálit ještě další bombu, a to ve stanici Ploščaď Vostania (Náměstí povstání). Tato bomba však naštěstí nevybuchla.


Akbardžon Džalilov

„Po genetické analýze a analýze záběrů z bezpečnostních kamer bylo zjištěno, že tato konkrétní osoba provedla sebevražedný útok a zanechala tašku s výbušninou ve stanici Ploščaď Vostania,“ uvedla vyšetřovací komise ve svém prohlášení.

Bývalý kuchař byl podle některých zdrojů s největší pravděpodobností radikalizován před 2 měsíci, kdy navštívil svůj rodný Kyrgyzstán, ale vrátil se odtud jako zcela jiný člověk.

Počet obětí roste

Vyšetřovatelé nalezli „roztroušené ostatky“ útočníkova těla, které se nacházelo uvnitř třetího vozu vlaku, v němž k výbuchu došlo. Počet obětí mezi tím stále roste. Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvortsová uvedla, že zraněním podlehli další tři lidé a počet mrtvých se tak zvýšil z 11 na 14.

Státní výbor pro národní bezpečnost (GKNB) z Kyrgyzstánu identifikoval pachatele, který je „kyrgyzského původu,“ ale v současné době byl ruským občanem. Kyrgyzský ministr zahraničí Erlan Abdyldaev už teroristický útok projednal se svým ruským protějškem Lavrovem.


Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: © Russian Archives / Global Look Press