KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Uvnitř tajné továrny na iPhony: Zdejší personál je vystaven extrémně přísným kontrolám

Obrovský čínský podnik společnosti Pegatron, který v Šangaji vyrábí telefony iPhone pro americkou společnost Apple a zaměstnává na 50 000 lidí, vůbec poprvé otevřel své útroby západním novinářům. Fotografie pořízené uvnitř rozlehlé továrny ukazují, jak jsou zdejší zaměstnanci každý den přísně kontrolováni, musí se podrobovat rozpoznávání tváří, procházet detektory kovu nebo být přítomni na každodenním nástupu a pečlivé kontrole přítomnosti.

...

Továrna byla obviněna z nelidského zacházení se zaměstnanci

„Armáda“ dorůžova oděných pracovníků musí fungovat jako přesně seřízený stroj. V utajované továrně firmy Apple panují pravidla, která musí být dodržována s vojenskou přesností. Všichni dělníci mají své identifikační odznaky, které jsou jim každé ráno během téměř vojensky vypadajícího nástupu kontrolovány.

Po této kontrole se zaměstnanci přesouvají na montážní linku. Mezitím absolvují v bezpečnostních turniketech proces rozpoznání obličeje. Společnost Pegatron Corporation ve své továrně vyrábějící smartphony iPhone v Šangaji zaměstnává 50 tisíc lidí, kteří pracují na ploše srovnatelné s 90 fotbalovými hřišti.

Keeping tabs: A supervisor scans staff into an iPad during the morning roll call before they head to the assembly line to make iPhones

Při vstupu do továrny musí všichni zaměstnanci projít detektorem kovu, jehož cílem je odhalit případný fotoaparát či kameru, která by mohla být použita k úniku podrobností o používaných technologiích. Zaměstnanci poté vystoupají po schodišti, které je po stranách opatřeno sítí, jež má zabránit případným nehodám nebo pokusům o sebevraždu. Vše zde funguje tak, aby bylo zcela minimalizováno riziko,

Až doteď bylo vnitřní fungování továrny přísně střeženým tajemstvím. Vedení však vůbec poprvé v historii povolilo západním novinářům nahlédnout dovnitř poté, co bylo nařčeno z toho, že zdejší zaměstnanci pracují v příliš dlouhých směnách a za velice nízké mzdy.


Staff walk past rows of lockers. Pegatron says it adopted the new ID system to create an efficient and responsible working environment

Platy zaměstnanců jsou ve srovnání s cenou iPhonů velice nízké

Podle čínských odborů jsou zdejší platy tak nízké, že jsou zaměstnanci nuceni pracovat přesčas, aby si reálně mohli vydělat na živobytí. Měsíční plat zdejších zaměstnanců se pohybuje kolem 2020 juanů (7 500 Kč), přičemž jediný iPhone 6 stojí v Číně 4 488 juanů (16 500 Kč).

Podle provozního vedoucího Johna Sheua byl zaveden nový ID systém, který umožňuje sledování pracovní doby zaměstnanců. Pokud pracují příliš mnoho hodin, vedení je zaslána automatická zpráva o překročení limitu.


Pictures of employees hang on a wall at an employee service centre inside a Pegatron Corp factory in Shanghai, China

Zeď s fotografiemi a informacemi o zaměstnancích; Pegatron si pečlivě ověřuje totožnost každého svého zaměstnance, aby bylo minimalizováno riziko, že se do továrny dostane špeh některé konkurenční společnosti.

Nový tovární systém i odtajnění zdejších podmínek přišlo poté, co rodina 26letého zdejšího zaměstnance tvrdila, že zemřel na následky totálního pracovního vyčerpání poté, co v práci musel dlouhodobě trávit až 12 hodin denně. Muž byl nalezen mrtev 3. února v pokoji, který obýval s ostatními pracovníky.

Podle rozhodnutí soudu muž zemřel na následky syndromu náhlé smrti, pitva však nebyla nařízena ani provedena. Sestra zesnulého uvedla, že byl její bratr zdravý a zemřel kvůli přepracování. Smrt mladíka vyvolala diskuzi a obavy ohledně pracovních podmínek špatně placených zaměstnanců, kteří pracují na výrobě produktů společnosti Apple.

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail / Bloomberg

Foto: Bloomberg

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek