KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Berlíně byla otevřena první „liberální mešita“, zakazuje nikáby i burky

V prostorách protestantského kostela v Berlíně byla otevřena první „liberální mešita“ na území Německa. Zákaz vstupu bude platit pro všechny osoby oblečené v nikábu či burce. Provozovatelka tvrdí, že jde spíš o „politické prohlášení“ a „nejde o nic společného s náboženstvím“.

...

Provozovatelkou je aktivistka nespokojená se současnými praktikami islámu

„Dveře mešity jsou otevřeny v podstatě komukoliv s jednou výjimkou: Nikdo sem nevkročí v nikábu nebo burce,“ řekla pro Spiegel Online provozovatelka mešity Seyran Atesová, která se do Německa přistěhovala z Turecka, když jí bylo šest.

Zákaz pokrývek hlavy, které často nosí ženy v muslimských komunitách, není jediným „moderním“ výstřelkem v mešitě Ibn Ruschd-Goethe, jenž je pojmenována po islámském filozofovi Ibn Rušdovi (Averroes) a známém německém autorovi Wolfgangovi von Gethe.

Podle Atesové se v této mešitě budou moci modlit ženy i muži společně, nikoliv zvlášť, jako to v mešitách tradičně bývá. Dveře jsou zde otevřeny i pro členy LGBT komunity. Vyzýváni k modlení se bok po boku jsou zde i sunnité a šíité.

„Našim cílem je nabídnout místo pro bohoslužby všem, kdo se necítí jako doma v již existujících mešitách, ženám, které hledají rovná práva [s muži], homosexuálům a primárně všem odlišným [muslimským] denominacím: alavitům, sunnitům a šíitům,“ řekla Atesová pro Ruptly.

Atesová je feministka, mírová aktivistka a právnička. Dle svých slov cítila, že bylo pro progresivní muslimky, jako je ona sama „zcela nezodpovědné“ si jen neustále stěžovat na konzervativní islámské organizace a nezaložit místo toho svou vlastní mešitu.


Seyran Atesová; foto: Wolfgang Borrs/ NDR/ DPA

K založení mešity byla údajně inspirována při setkání s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem, který jí řekl, že liberální muslimové by měli držet spolu.

Mešita pro muslimy, kteří se neztotožňují s konzervativním islámem

„Pracovala jsem nad tímto nápadem osm let a konečně se mi podařilo najíst podporovatele,“ řekla pro Ruptly s tím, že věří, že všichni, kdo za ní přišli a s projektem jí pomohli, již „měli dost“ konzervativního islámu a měli „kuráž vyjádřit své skutečné myšlenky i přes všechny možné hrozby“.

Atesová si pro svou mešitu pronajala prostory od protestantského Kostela sv. Jana. Pro DPA nicméně připustila, že doufá, že mešita bude mít jednoho dne svou vlastní budovu.

Jejím cílem je oslovit co nejvíc konzervativních muslimů, kteří „se necítili doma v žádné berlínské mešitě“ a kteří chtějí vyznávat „moderní, nenásilnou, liberální a tolerantní víru“ a „nechtějí žádná politicky rozvratná kázání“.

Cesta k otevření liberální mešity však podle Atesové nebyla vůbec snadná a obdržela již několik „velmi násilných a obscénních“ výhružek, kvůli kterým si na páteční otevření své mešity zažádala o policejní ochranu.

Atesová přiznala, že se bála o své bezpečí, ale její hlavní obavou bylo bezpečí všech shromážděných.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek