KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Calais se staví z kontejnerů nový tábor pro migranty

Ve francouzském přístavním městě Calais začali dělníci instalovat obytné lodní kontejnery pro 1500 lidí. Měly by poskytnout přístřeší a základní vybavení pro migranty přežívající v sousedním špinavém nelegálním táboře přezdívaném „Džungle“.
...

Stěhování začne již v lednu

V provizorním uprchlickém táboře bylo v souvislosti s poklesem teplot a nastávajícím zimním období mnoho migrantů odkázáno k přežívání v nejjednodušších a dočasných přístřešcích. Nové přepravní kontejnery by měly poskytnout dostatečnou ochranu před špatným počasím a podmínky pro vybudování vlastního domova.

O instalaci kontejnerů se zasloužily lékařské charitativní organizace Medecins du Monde a Secours Catholique, které si počátkem letošního roku u soudu stěžovaly na špatné podmínky v táboře „Džungle“.

Výstavba nového kontejnerového tábora se zpozdila kvůli problémům s terénem v místě stavby. Nyní jsou již kontejnery na svém místě a předpokládá se, že první uprchlíci se sem začnou stěhovat v následujícím měsíci.

Ve velmi špatných podmínkách v provizorním táboře v Calais známém pod přezdívkou „Džungle“ žije asi 4500 lidí, kteří uprchli před válkou a chudobou z Asie, Středního východu a Afriky. Většina z nich živoří v malých stanech s minimem osobního majetku. Navzdory chladnému počasí zde čekají na příležitost, jak se dostat přes kanál La Manche do Anglie.


Nelegální tábor „Džungle“ poblíž Calais; Foto: © Wikipedia

Před tunelem v Calais opět rušno

Naposledy se minulý čtvrtek pokusilo do tunelu pod Lamanšským kanálem vniknout a dosáhnout tak vysněné Británie asi 800 až 1000 migrantů. „V blízkosti tunelu jsme zaznamenali přítomnost 800 až 1000 migrantů,“ sdělil pro tiskovou agenturu AFP jeden z místních úředníků. Policejní zdroje označily toto množství lidí za „bezprecedentní“ pro tuto denní dobu.

Uprchlíci se snaží do Anglie dostat pod rouškou tmy a často rovněž platí značné sumy pašerákům, kteří jim nabízejí tento nebezpečný a často život ohrožující přechod na druhou stranu kanálu.

„Po přiblížení k tunelu se několik migrantů pokusilo zpomalit dopravu, aby mohli naskočit nákladní vozy,“ uvedl citovaný zdroj.

Novinář z agentury AFP viděl mladé muže, kteří vyšplhali na střechy kamionů mířících do Anglie, přičemž někteří z nich prořezávali plachty zakrývající nákladní část a snažili se dostat dovnitř. Další muži se pokoušeli vysadit své kolegy na zadní část bílého kamionu.

Podle novinářova vyjádření se několika lidem pokus proniknout do tunelu zdařil.

„Byly nasazeny bezpečnostní síly, na které migranti házeli předměty, a proto musel být použit slzný plyn,“ oznámila policie ve svém prohlášení o zásahu.

Čtvrteční incident následoval po několika relativně klidných týdnech, kdy se o překonání kanálu pokoušelo jen malé množství migrantů.

Do Británie se snaží proniknout značné množství z uprchlíků přicházejících do Evropy, protože rozumějí anglicky nebo tam již mají své příbuzné. Další část si prostě jenom myslí, že v Británii mají větší šance na lepší život.

Počátkem prosince byl na dálnici poblíž Lamanšského tunelu dodávkou sražen a usmrcen šestnáctiletý mladík ze Súdánu. Je to od června letošního roku již osmnáctá oběť pokusů dostat se z Calais do Británie.

Belgické úřady tento týden oznámily, že v souvislosti se zpřísněním podmínek v Calais se rostoucí počet migrantů snaží do Velké Británie dostat z belgického přístavu Zeebrugge, který leží asi 130 kilometrů na sever od Calais.

 

Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: AP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Oni ti povětšinou ŘEZNÍCI neuprchli před válkou.Oni se jí přímo zúčastnili na straně USA. Proč je Francouzi nepustí do Británie ke královně ZLA,babě Rapuše ?