KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Číně vstoupil v platnost úplný zákaz prodeje slonoviny v rámci boje proti pytláctví

V Číně vstoupil v neděli v platnost první úplný zákaz obchodování se slonovinou. Jedná se tak o významný krok v rámci úsilí Pekingu zničit to, co bylo dříve největším světovým trhem založeným na nelegálním lovu slonů a nosorožců. 

...

Čína očekává, že zákaz zničí všechny zbývající slonovinové továrny v zemi

„Od dnešního dne je nákup a prodej slonoviny a slonovinového zboží jakýmkoliv trhem, obchodem nebo prodejcem v rozporu se zákonem!“ uvedlo čínské ministerstvo lesního hospodářství na svém účtu na sociální síti Weibo. 

Ministerstvo dodalo, že se zákaz vztahuje také na online prodej či suvenýry zakoupené v zahraničí. Částečný zákaz již vedl k poklesu slonoviny dostávající se do Číny, a to až o 80 %. Ceny surové slonoviny pak poklesly o 65 %.


Foto: Reuters

Čínská tisková agentura oznámila, že do března roku 2017 bylo uzavřeno až 67 továren zapojených do obchodování se slonovinou a nyní se očekává, že skončí i zbývajících 105. Čína už dříve zakázala dovoz všech slonovinových výrobků získaných před rokem 1975 po narůstajícím tlaku k omezení obchodu, kvůli němuž ročně zahynou tisíce slonů.


Pokud bude pytláctví i nadále pokračovat, z některých afrických zemí by mohli sloni úplně vymizet

Africká slonovina je v Číně velmi vyhledávaná, cena za kilogram se pohybuje až kolem 1 100 dolarů (zhruba 22 tisíc Kč). Slonovina je považována za symbol vysokého statutu daného majitele, věří se také v její léčivé účinky. Kvůli získávání slonoviny africká populace slonů klesla za posledních 10 let až o 110 000 kusů na 415 000. Uvedla to Mezinárodní unie pro ochranu přírody.

Nejnovější krok byl proto uvítán ochránci přírody z celého světa. Například generální ředitel skupiny WildAid Peter Knights ho nazval „největším krokem směrem ke snížení zabíjení slonů ze strany pytláků“. I přes celkový pokles pytláctví se populace slonů v Africe částečně snížila kvůli pokračování nelegálního zabíjení. Každoročně je zabito až 20 000 slonů kvůli celosvětové poptávce po slonovině.

Pokud by současná míra pytláctví pokračovala, mohlo by podle odborníků dojít v některých afrických zemích k vyhynutí těchto zvířat během několika desetiletí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek