KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V irské bažině byla nalezena 2000 let stará hrouda másla

Těžař rašeliny Jack Conway z Irska učinil pozoruhodný objev, když pracoval v bažinách v Emlagh. Necelé čtyři metry pod zemí totiž našel obrovský kus másla, jehož stáří se odhaduje až na 2 000 let. 

...

Ve středověku se máslem i platilo

Desetikilová hrouda másla se zachovala pod nánosy rašeliny, v Irsku a Skotsku se však nejedná o nic ojedinělého. V roce 2013 našel těžař v okolí hrabství Offaly obrovskou zásobu másla, která mohla být stará až 5 000 let. Tehdy bylo nalezeno až 45 kilogramů této potraviny.  

Pracovníci místního muzea Cavan County uvedli, že ve středověku bylo máslo luxusním produktem, který se zde využíval mimo jiné k placení daní či nájmu.


Nálezce daroval máslo místnímu muzeu; Foto: Cavan County Museum

Máslo prý lákavě voní, k jídlu však rozhodně nebude

„Máslo bylo také někdy využíváno jako oběť duchům a bohům, aby zachovali lidský majetek v bezpečí. Máslo pak bylo zakopáváno a již nikdy nebylo znovu vyneseno na zem,“ uvedli pracovníci muzea na svých internetových stránkách.

Podmínky v rašeliništích jsou pro uchování starých artefaktů ideální, je zde vysoká hladina kyselosti a naopak nízká hladina kyslíku. Archeologové uvedli, že nalezené máslo má voskovou texturu a ohromující sýrovou vůni. Varují nicméně, že vzhledem k jeho stáří i místu pobytu by nebylo zrovna bezpečné jej ochutnávat.


Autor: ElS

Zdroj: CNN

Foto: Cavan County Museum

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek