KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V káhirském slumu objevena masivní 3 tisíce let stará socha faraóna Ramsese II.

Objev, který je označován za „jeden z nejdůležitějších objevů vůbec“ zahrnuje nález 8 metrů vysoké sochy, která byla tisíce let ponořená v podzemních vodách káhirského slumu. Na objevu se podíleli archeologové z Egypta a Německa, podle nichž se zřejmě jedná o sochu faraóna Ramsese II, který vládl Egyptu před více než 3 000 lety. 

...

Ramses II. patřil mezi nejslavnější egyptské faraóny

K objevu došlo v blízkosti ruin chrámu Ramsese II. ve starobylém městě Heliopolis, které se nachází ve východní části současné Káhiry. Ramses II. byl považován za nejsilnějšího a nejoslavovanějšího vládce starověkého Egypta. Tento panovník vedl několik vojenských výprav a zasloužil se o rozšíření egyptské říše až k Sýrii na východě a k Núbii na jihu.


Ramses II. byl třetím faraónem 19. dynastie egyptských vládců a vládl v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem. „Našli jsme bustu sochy a spodní část hlavy. Po jejím vyndání jsme odhalili temeno hlavy, pravé ucho a fragment oka,“ uvedl egyptský ministr pro starožitnosti Khaled al-Anani.


Obrovskou hlavu sochy vytáhl z vody vysokozdvižný vozík, archeologové pak rovněž objevili i horní část sochy faraóna Setiho II., který byl vnukem Ramsese II., v životní velikosti.

Chrám slunce v Heliopolisu byl založen Ramsesem II., což zvyšuje pravděpodobnost, že se jedná právě o jeho sochu. Tento chrám patřil v Egyptě mezi ty největší a byl téměř dvojnásobně větší než Karnak v Luxoru. Bohužel byl zničen během řecko-římského období.


Socha by mohla přilákat turisty, kteří se po nepokojích Egyptu vyhýbají

Pokud se expertům podaří prokázat, že se opravdu jedná o sochu Ramsese II., socha bud přesunuta do vchodu Velkého egyptského muzea, které by mělo být otevřeno v roce 2018. K objevu obou soch došlo ve čtvrti Matariya, jejíž dřívější obyvatelé věřili, že právě zde žije Bůh slunce.


„Proto se tu hromadily veškeré stavby - sochy, chrámy, obelisky…Ale panovník zde v Heliopolisu nikdy nežil, protože zde podle Egypťanů sídlil Bůh slunce,“ uvedl vedoucí německého archeologického týmu Dietrich Raue.


Nález by se nyní mohl stát přínosem pro obnovení egyptského cestovního ruchu, který utrpěl rány po vzpouře proti Husnímu Mubarakovi v roce 2011, což uvedlo zemi do částečného chaosu. 

Počet turistů klesl v roce 2011 na 9,8 milionu, zatímco v roce 2010 zemi navštívilo více než 14,7 milionů lidí.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek