KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Londýně najel útočník dodávkou do davu muslimů, jeden mrtvý a deset zraněných

Řidič bílé pleti (48), který při útoku křičel „Zabiju všechny muslimy,“ dnes v noci narazil dodávkou do davu věřících před mešitou v londýnském Finsbury Park. Jedna osoba na místě zemřela, dalších deset bylo zraněno. Doposud neidentifikovaný útočník byl po incidentu zatčen. Útok je vyšetřován jako teroristický čin. 

...

Není jasné, zda je mrtvý muž obětí útoku, nebo zda zemřel kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu

48letý muž byl zatčen za podezření z pokusu o vraždu poté, co se svou dodávkou bílé barvy vjel na chodník a najel přímo do davu muslimů před islámským centrem Muslim Welfare House nedaleko mešity ve Finsbury Park na severu Londýna krátce poté, co zde skončily noční modlitby v rámci probíhajícího ramadánu.


Policisté pomáhají na místě útoku zraněným.

Podezřelý muž byl podle svědků hladce oholen, měl kudrnaté vlasy a bílé tričko. Muslimové, kteří jej zadrželi, jej chtěli ihned na místě lynčovat, zatímco on na ně měl křičet: „Zabíjte mě! Zabíjte mě!“ 

Zastavil je až imám mešity Mohammed Mahmoud, který na rozzuřené svědky útoku zakřičel: „Nebijte ho - ani se ho nedotýkejte - předejte ho policii“. Několik svědků incidentu tedy útočníka na místě pouze zpacifikovalo a drželo do doby, než přijela policie. 

Rozzuření muslimové drželi podezřelého do doby, než přijela policie.

V době útoku, k němuž došlo krátce po půlnoci, na místě několik lidí poskytovalo první pomoc staršímu muži, který se zhroutil na zdejší autobusové zastávce.

Policie dnes potvrdila, že je právě tento muž považován za oběť útoku. Není však jasné, zdali tento člověk zahynul na následky zdravotních problémů, nebo až po kolizi s dodávkou.


Na místě zahynul jeden muž.

Předseda mešity Finsbury Park Mohamed Kozbar uvedl: „ Musíme odsoudit tento incident bez ohledu na to, kdo za ním je a nazývat ho pravým jménem. Jde o teroristický útok na nevinné lidi.“

Policie posílí bezpečnost v okolí mešit

Na místě bylo zraněno dalších 10 lidí, z toho 8 těžce. Muslimská rada Velké Británie mezitím označila událost za doposud „nejsilnější projev islamofobie“ a vyzvala k ostražitosti i většímu bezpečnostnímu opatření v okolí mešit.

Metropolitní policie proto slíbila, že v okolí mešit posílí policejní hlídky, jelikož muslimové stále slaví svatý měsíc ramadán.

Na šokujících záběrech z místa činu je vidět policie odvádějící podezřelého muže, zatímco se kolem shromažďuje rozzuřený dav lidí. Premiérka Theresa Mayová už potvrdila, že je incident považován za potenciální teroristický útok.

Policie zatýká podezřelého s davem přihlížejících muslimů za zády

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek