KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V londýnské kanalizaci objevena 15tunová hrouda tuku a odpadu ze záchodů, ulice ohroženy splašky

Takzvaný „fatberg“ o přibližné velikosti dvoupatrového londýnského autobusu Doubledecker se vytvořil v podzemní kanalizaci jihozápadního Londýna. Zbytky tuku, ubrousků a hygienických pomůcek, které se po vhození do záchodu na rozdíl od toaletního papíru nerozložily, ucpaly trubky takovým způsobem, že se odpadní voda málem vyvalila do ulic. Hrouda nevábné hmoty o odhadované váze 15 tun kanalizaci téměř zcela ucpala a i když již byla odstraněna, stihla ji vážně poškodit.

...

Poničené potrubí se bude opravovat až 6 týdnů

„Nikdy jsme neviděli tak velkou tukovou hroudu, která by ucpala naše stoky,“ uvedl vedoucí společnosti Thames Water Gordon Hailwood. „Kanalizace byla téměř úplně ucpána více než 15 tunami tuku. Kdybychom to nezjistili včas, mohly by splašky vystoupit ze šachet po celém Kingstonu. Hrouda byla tak velká, že poškodila kanalizaci a opravy teď budou trvat až šest týdnů,“ dodal Hailwood.

Nebezpečná blokáda byla objevena poté, co si obyvatelé nedalekých bytů stěžovali, že nemohou spláchnout své toalety. Zaměstnanci spravující místní kanalizační síť zjistili, že kanalizace o rozměrech 70 x 48 centimetrů byla ucpána na tolik, že bylo průchodných jen 5 % z její celkové kapacity.

Hailwood rovněž řekl, že „vzhledem k tomu, že se jedná o největší kanalizační systém, v němž byla nalezena tak velká tuková hrouda, bude se nejspíš jednat o největší fatberg v britské historii.“ Zaměstnanci kanalizačních služeb použili k odstranění hroudy vysokotlakou vodní hadici, kterou se jim podařilo hroudu tuku prorazit.

Úřady chtějí upozornit obyvatele na to, aby dávali pozor, co do odpadu hází

Hrouda byla tak veliká, že trvalo celých 10 nocí, než se ji podařilo zcela rozdrtit. Zbytky odpadu budou nasáty do speciálních tankerů a odvezeny k likvidaci do recyklačního závodu ve Statfordu. Společnost Thames Water uvedla, že měsíčně za odstraňování podobných blokád v londýnské kanalizaci utratí téměř 30 milionů korun. Společnost začátkem roku informovala o tom, že uvažuje nad možností použít tento odpad k výrobě bionafty.


Foto: CountyClean

Mezitím započaly opravy na poničeném potrubí. Úřady nyní chtějí apelovat na zdejší obyvatele, aby do odpadu neházeli nic, co se nedokáže rozložit a vyvarovali se tak další tukové blokaci, která by se mohla vytvořit pod londýnskými ulicemi. Problémy tvoří především různé hygienické pomůcky, jako například dámské vložky nebo ubrousky, které se v odpadu nerozpustí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek