KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Minsku proběhne schůzka EU, Ukrajiny a Ruska

Týden intenzivních diplomatických rozhovorů by měl vyvrcholit ve středu 11. února na mezinárodní schůzce v Minsku. Vedoucí představitelé Evropské unie se zde setkají s představiteli Ruska a Ukrajiny, aby se domluvili na možném ukončení konfliktu na Ukrajině.
...

O víkendu proběhla bezpečnostní konference v Mnichově

Kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francoise Hollande a další vysocí představitelé měli perný víkend. Merkelová s Hollandem se účastnili jednání v Kyjevě a Moskvě, o víkendu také proběhla bezpečnostní konference v Mnichově. Vše se točilo kolem ukončení krize na Ukrajině. Merkelová s Hollandem se shodují, že plánovaná schůzka v Minsku je asi poslední šancí, jak zabránit válce. Na schůzce by se měl ukázat také ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko. Merkelová na konferenci v Mnichově prohlásila, že chce, aby se bezpečnost v Evropě tvořila spolu s Ruskem, nikoliv proti Rusku. Americký viceprezident Joe Biden řekl, že Rusko si musí uvědomit, že pokud bude ve své činnosti vůči Ukrajině pokračovat, Spojené státy Americké, ale i celá Evropa budou na tuto zemi vynakládat stále větší tlak a Rusko tak bude velice izolované.

Vojenské prostředky

Merkelová i Hollande se shodli na tom, že konflikt nemůže být řešen vojensky za pomoci zbraní, ale měl by být řešen diplomaticky. To však přichází v době, kdy Spojené státy zvažují zaslání nových zbraní ukrajinské armádě. Americký generál Philip Breedlove, nejvyšší vojenský velitel NATO, na konferenci v Mnichově řekl, že by možnost vojenského řešení vyloučena být neměla. Podle Johna McCaina je na Ukrajinu posíláno mnoho přikrývek a jídla, ty však neobstojí proti ruským tankům. Dle amerických představitelů je diplomatické úsilí Evropské unie k ničemu, nedosáhlo zatím žádných výsledků. Merkelová a Hollande se jej však nechtějí vzdát.

Hollande navrhuje demilitarizovanou zónu

Francouzský prezident Hollande řekl médiím po víkendových jednáních, že by bylo třeba vytvořit alespoň 50-70 kilometrovou demilitarizovanou zónu v rámci současné fronty. Tato myšlenka se však nesetkala s přijetím ukrajinského prezidenta, který stále trvá na tom, aby byla prostě a jednoduše dodržována Minská dohoda. Putin mezitím uvedl, že není možné hovořit o válce, protože žádná neexistuje. On podle svých slov válku nechce, ani ji nepodporuje a zlobí se na západní země, které Rusko zasypávají sankcemi. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Mnichově řekl, že věří v nový mírový plán, který by mohl krizi na Ukrajině ukončit. Mezitím na východní Ukrajině stále probíhají boje, nejhůře je na tom nyní okolí města Debalceve.

Autor: ElS, Zdroj: EU Observer, Global Post

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek