KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Německu je každý den v průměru napadeno 7 uprchlíků či migrantů

Německo zaznamenalo v loňském roce až 3 500 případů útoku na uprchlíky a azylová střediska. Statistiku zveřejnilo ministerstvo vnitra s tím, že denně bylo za loňský rok spácháno až 10 útoků souvisejících s uprchlíky. Tyto incidenty narostly spolu s rekordním přílivem nově příchozích. Podle ministerstva bylo při těchto útocích zraněno celkem 560 lidí, z toho 43 dětí. 

...

Za rok 2016 bylo zaznamenáno téměř 1 000 útoků proti uprchlickým zařízením

V souladu s vydáním zprávy německé ministerstvo vnitra uvedlo, že násilí vůči uprchlíkům „důrazně odsuzuje“. „Lidé, kteří uprchli ze své rodné země a hledají ochranu v Německu, mají právo na to očekávat, že zde najdou bezpečný úkryt,“ stálo v prohlášení ministerstva.

V roce 2016 bylo nahlášeno celkem 2 545 útoků proti jednotlivcům z řad uprchlíků, v průměru se tak jednalo o 7 útoků denně. Ministerstvo nemá žádné srovnání se situací v minulých letech, tato kategorie samostatně sledované politicky motivované činnosti byla zavedena až v loňském roce.

Ve zprávě se rovněž uvádí, že bylo za rok 2016 zaznamenáno celkem 988 případů útoků proti uprchlickým zařízením, včetně případů žhářství. Oproti roku 2015 se jednalo o mírný pokles, tehdy bylo zaznamenáno něco málo přes 1 000 útoků na uprchlická centra. Ovšem pro srovnání v roce 2014 se odehrálo jen 199 takových případů.

Podle policejních statistik bylo za loňský rok spácháno také celkem 217 útoků proti různým dobrovolnickým organizacím, které nějakým způsobem pracují s žadateli o azyl. K prudkému nárůstu trestných činů z nenávisti došlo poté, co Německo v roce 2015 přijalo až 890 000 žadatelů o azyl v době, kdy v Evropě vrcholila uprchlická krize.

Německá levice volá po přísnějších opatřeních vůči tomuto druhu kriminální činnosti

Rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové otevřít dveře těm, kteří prchají před konflikty a pronásledováním, Německo hluboce polarizovalo a dopomohlo k nárůstu podpory pro pravicovou populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD).

Počet nově příchozích klesl v roce 2016 na 280 000 a to především díky uzavření balkánské trasy a dohodě mezi Tureckem a EU ohledně zastavení migračního přílivu. Násilí vůči uprchlíkům ze strany krajně pravicových extremistů už odsoudila krajně levicová strana Dile Linke (Levice), která po vládě požaduje, aby přijala účinnější opatření vůči tomuto násilí.  

„Jsme svědky téměř 10 kriminálních činů za den, které jsou zaměřeny proti uprchlíkům,“ uvedla Ulla Jelpkeová z Die Linke. „Kolik lidí ještě musí zemřít, než bude pravicové násilí považováno za ústřední vnitrostátní bezpečnostní problém a dostane se na vrchol politické agendy?“ zeptala se Jelpkeová.

Začátkem tohoto měsíce byl k osmi letům ve vězení odsouzen německý neonacista, který vypálil sportovní halu, jež sloužila jako domov pro uprchlíky. Tento žhářský útok způsobil škody ve výši 3,5 milionu eur (92 milionů Kč). Loni v únoru byl za jásotu desítek lidí podpálen azylový dům ve městě Bautzen. Policie tehdy popsala, že dav přihlížejících projevoval „nestydatou radost“.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: DPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek