KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Německu rostou protimuslimské nálady, členové AfD se sejdou v „Hitlerově“ pivnici

Mnichovský soud nařídil majiteli slavné bavorské pivnice Hofbräukeller v Mnichově, aby zde navzdory svému nesouhlasu umožnil setkání členů krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Soudní příkaz přichází ve společenské atmosféře, která podle posledního průzkumu veřejného mínění začíná být v Německu silně protimuslimská.

...

Podle soudu má majitel pivnice zbytečné obavy o bezpečnost

Majitel známé mnichovské pivnice Friedrich Steinberg počátkem tohoto týdne prohlásil, že kvůli možnému poškození své pověsti a případným násilnostem chce zrušit plánované vystoupení šéfky AfD Frauke Petryové ve svém podniku.

Mnichovský soud však rozhodl, že to není dostatečný důvod ke zrušení smlouvy, kterou Steinberg se stranou AfD již dříve podepsal.  

„Rozhodnutí soudu jsme již obdrželi a nyní zvažujeme další možnosti,“ řekl Steinberg. „Jsme velmi zklamaní, protože soudci nezohlednili naše obavy o bezpečnost.

Naopak šéf bavorské zemské organizace AfD Petr Bystroň rozhodnutí uvítal a označil jej za „hlasitý pohlavek pro sociální a křesťanské demokraty z SPD a CDU.“ Právě tyto dvě strany se podle Bystroně nejvíce snaží akce AfD blokovat. 

Pivnice Hofbräukeller se v očích některých lidí těší pochybné slávě kvůli spojitosti s Adolfem Hitlerem, který zde pronesl svůj vůbec první projev jako vůdce strany DAP, která se později transformovala na nacistickou NSDAP.


Ve slavné mnichovské pivnici má vystoupit i šéfka AfD Frauke Petryová; Foto: DPA

Islám odmítají už dvě třetiny Němců

Protiislámské nálady v Německu prudce rostou. Potvrdil to včera zveřejněný průzkum agentury Infratest, podle kterého si 60 % Němců myslí, že islám do jejich kultury nepatří a pouze 34 % dotazovaných odpovědělo, že islám v Německu má své místo.

Jedná se o výrazné zvýšení odporu Němců vůči muslimské víře oproti roku 2010, kdy bývalý prezident Christian Wulff slavně prohlásil, že „Islám je již součástí Německa“.

V té době s ním ještě většina Němců souhlasila. V roce 2014 však již s tímto názorem nesouhlasilo nadpolovičních 52% Němců a během posledních 12 měsíců, kdy do země přišly statisíce nových žadatelů o azyl z muslimských zemí, obavy veřejnosti z kulturního dopadu tohoto přílivu dále výrazně vzrostly.

Nový průzkum tyto odhady prokazuje, 52 % respondentů v něm vyjádřilo své obavy, že uprchlická krize Německo islámem příliš poznamená.

Pod vlivem teroristických útoků v Paříži a Bruselu se rovněž stále více Němců bojí, že se jejich země může stát dalším cílem islamistických fanatiků. Průzkum ukázal, že 72 % Němců má strach z teroristického útoku a pouze čtvrtina jejich spoluobčanů tyto obavy nesdílí.

Těchto obav ve svůj prospěch využívají xenofobní pravicová politická hnutí. Protiislámskému hnutí Pegida z Drážďan se podařilo získat desetitisíce příznivců a krajně pravicová strana Alternativa pro Německo slaví úspěchy ve volbách i průzkumech preferencí politických stran.

Nesouhlas s islámem je patrný právě u příznivců AfD, ale též u voličů tradiční menší liberální Svobodné demokratické strany (FDP).


 Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: DPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek