KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V oceánu nalezen humr s „vytetovaným“ logem Pepsi na klepetu

Nález humra poznamenaného lidským odpadem opět rozbouřil diskuzi o znečištění světových oceánů. Kanadská rybářská posádka nalezla humra s modro-červeným logem značky Pepsi otištěným na jeho klepetu ve vodách u Grand Mananu v Novém Brunšviku. 

...

Podle nálezkyně se nejednalo o část plechovky, ale o něco jiného

Humr byl naložen do bedny spolu s dalším úlovkem, když si jej všimla žena jménem Karissa Lindstrandová. Ta dle svých slov pije až 12 plechovek Pepsi Coly každý den, takže si ihned všimla modře zbarveného místa na klepetu chyceného humra.

Při bližším pohledu to podle Karissy vypadalo, jako by měl humr na sobě tetování. „Vypadalo to jako otisk přímo na klepetu,“ řekla Lindstrandová. Ani ona ani nikdo z posádky nikdy dříve neviděli nic podobného. Více než týden po nálezu se rozvířila debata nad tím, jak se něco takového mohlo stát. Někteří lidí si myslí, že humr mohl obrůst kolem plechovky, která skončila na dně oceánu.

Jiní se domnívají, že se část plechovky nějakým způsobem na humra přichytila. Lindstrandová však tyto teorie popírá, protože to vypadalo, jako by byl otisk rozpixelovaný, což odporuje tomu, že by pocházel přímo z plechovky.


Foto: Karissa Lindstrand

Do světových oceánů se dostane až 13 milionů tun odpadu ročně

Zdálo se, že logo pochází spíše z tištěného obrázku, ale kdyby se jednalo o papír, ten by se v moři brzy rozložil. „Stále si lámu hlavu nad tím, jak se to stalo a o co se jednalo,“ řekla Lindstrandová. K nálezu došlo uprostřed rostoucích obav ohledně velkého množství nečistot hromadících se ve světových oceánech. Každoročně se do moře dostane něco mezi 5 až 13 miliony tun odpadu, který ničí mořské ptáky, ryby i další organismy.

Do roku 2050 by tak dle odborníků mohlo být v oceánech více odpadků, než ryb (co se hmotnosti týče). Výzkumníci nedávno zdokumentovali téměř 38 milionů kusů plastu vážícího téměř 18 tun, který se zachytil na jednom z nejodlehlejších míst světa - neobydleném korálovém atolu ve východojižním Pacifiku. Vědci zjistili, že tento odpad využívají stovky krabů, kteří si vytvářejí provizorní „domy“ z různých víček a lahviček. Jeden z krabů měl ve svém domečku dokonce hlavu panenky.

Nejen nález humra s otiskem od Pepsi Coly tak naznačuje, jak velké množství odpadu končí v oceánech. „Nevidíme ten odpad plavat kolem nás, když jsme na moři. Vidíme jen odpad, který je vyplaven na plážích či útesech,“ řekla Lindstrandová, která rovněž uvedla, že by si nalezeného humra ráda ponechala.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek