KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V Saúdské Arábii se poprvé sešla nově ustavená „Ženská rada“, bohužel bez účasti žen

Ortodoxní muslimská Saúdská Arábie se pochlubila ustavením nové Ženské rady v provincii al-Kásim. Zveřejněné snímky z prvního setkání se však staly terčem kritiky a posměchu, protože dokazují, že se jednání rady neúčastnila žádná žena.

...

V radě zasedlo 13 mužů

Jednání rady proběhlo minulou sobotu a fotografie z něj unikly na internet. Na pódiu na nich předsedá 13 mužů, ale není zde přítomná ani jediná žena.

Vytvoření Ženské rady inicioval vládce provincie al-Kásim, saúdský princ Faisal bin Mishal bin Saud ,ve spolupráci se svojí manželkou Abir bint Salman. Přestože ta radě oficiálně předsedá, nebyla vůbec na jejím úvodním jednání přítomná.

„V provincii al-Kásim ženy považujeme za sestry mužů a cítíme zodpovědnost za vytváření stále více a více příležitostí, které budou sloužit ku prospěchu žen a dívek,“ řekl Mishal bin Saud.

Údajně se přece jenom několik žen tohoto setkání zúčastnilo, ale bylo to pouze prostřednictvím připojení přes videohovor.

Realita 21. století na saúdský režim vyvíjí tlak

O Saúdské Arábii je všeobecně známo, že se v souladu se svým islámským přístupem k ženám chová velmi přísně. Náboženská legislativa přikazuje, že ženy se zde nesmí svobodně scházet s muži, jezdit na kole, sportovat nebo si třeba jen jít zaplavat a musí být na veřejnosti stále zahalené do hidžábu nebo burky.

Moderní realita 21. století zjevně vyvíjí tlak i na konzervativní saúdskoarabský režim, aby změnil některé ze svých zaběhlých zvyklostí. Zastupující korunní princ Mohammed bin Salman před měsícem schválil program „Vize 2030“, ve kterém se kvůli pokračujícímu ekonomickému růstu saúdská vláda snaží uvolnit některé ze zákazů týkajících se práv žen.

Saúdský ministr práce proto před týdnem potvrdil, že jeho země si klade za cíl výrazně podpořit zaměstnávání žen. Tato podpora by se však měla týkat pouze profesí, u kterých by ženy mohly pracovat z domova.

Mohammed bin Salman tento týden navštíví Spojené státy, kde se setká s prezidentem Donaldem Trumpem, aby s ním projednal získání nových zahraničních investic. Podle saúdské státní tiskové agentury byla tato cesta zaměřená na „posílení vzájemných vztahů a otázky společných zájmů.“


Autor: jil

Zdroj: BBC

Foto: Quassim Girls Council

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek