KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

V saúdské učebnici se objevil vedle krále Fajsala mistr Yoda, učebnice byla stažena

Středoškolská učebnice nabídla studentům v Saúdské Arábii nevšední podívanou. Na fotografii krále Fajsala se totiž objevil někdo, kdo by tam rozhodně být neměl. Jednalo se o známou filmovou postavu z Hvězdných válek, mistra Yodu. Učebnice, do kterých zřejmě šikovně zasáhl nějaký troll z řad fanoušků Star Wars, aniž by si toho při kontrole kdokoliv všiml, byly ihned staženy z výuky. 

...

Není známo, jak se fotografie do učebnice dostala

Původní fotografie byla pořízena v roce 1945, aktualizována však byla očividně až nedávno. Saúdský ministr školství Ahmed al-Eissa se za tuto chybu omluvil v prohlášení na Twitteru s tím, že se jedná pouze o „neúmyslnou chybu.“ Ministr uvedl, že už se začala tisknout opravená verze společenskovědní učebnice a chybná verze byla stažena z výuky.

„Vytvořili jsme právní komisi, která má za úkol zjistit, jak k chybě došlo a následně přijmout vhodná opatření,“ uvedl Al-Eissa. To, jak se obraz dostal do učebnic, je stále tajemstvím. Jediné, co je známo, je autorství fotomontáže.

Upravená fotografie je dílem saúdského umělce Abdulláha al-Shehriho, který tuto montáž vytvořil jako poctu králi i filmové postavě.


Fotomontáž získala popularitu na sociálních sítích

Al-Shehri (26), který je znám pod uměleckým jménem Shaweesh, se na podobné úpravy specializuje. Nejčastěji vytváří montáže, kde spojuje ikony populární kultury s významnými historickými osobnostmi či událostmi.

Umělec uvedl, že nemá vůbec ponětí o tom, jak se jeho montáž mohla do učebnice dostat a že tím rozhodně nijak nechtěl urazit královskou rodinu. Na fotografii je zachycen okamžik, kdy král Fajsala podepisuje Chartu Organizace spojených národů v San Franciscu v roce 1945. Na upravené fotografii se slavnostního ceremoniálu účastní po jeho boku i mistr Yoda.

Společná fotografie dvou ikonických osobností rychle získala popularitu na sociálních sítích, autor uvedl, že mu přišlo mnoho pozitivních reakcí. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek