KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vandalové krajní pravice poškodili španělskou mešitu rasistickými graffiti v reakci na barcelonský útok

Uprostřed mnoha proti-islámských protestů po teroristickém útoku v Barceloně byla poškozena jedna ze španělských mešit. Vandalové posprejovali mešitu v Seville rasistickými a anti-muslimskými slogany. Jeden ze sloganů například hlásal toto: „Vrazi, za tohle zaplatíte.“

...

K útoku došlo i v Granadě, před kouřem z dýmovnic utíkaly rodiny i s dětmi

Graffiti, které zahrnovalo krom jiného hrozbu, že budou muslimové zabíjeni mačetami, bylo objeveno v sobotu ráno. Mezitím byla dýmovnicemi napadena i mešita v Granadě, útoku se zúčastnilo zhruba 12 lidí. I tento útok byl označen za rasistický.

Svědek, který incident v Granadě zachytil na kameru, uvedl, že odsud utíkaly rodiny i s dětmi poté, co místo zaplnil oranžový kouř. Pravicová organizace Hogar Social byla obviněna z toho, že na mešitu zaútočila, podle nejmenovaného svědka si pro její členy přijela policie.

„Chtěl jsem vstoupit do mešity, když se najednou ozvala velká rána a na místě se objevilo plno červeného a oranžového kouře,“ řekl svědek. „Lidé uslyšeli rasistické popěvky ze strany útočníků a začali utíkat pryč. Na místě byly rodiny i s dětmi, někteří věřící se zavřeli uvnitř mešity,“ popsala situaci svědkyně, která si nepřála být jmenována.

„Neonacisté se poté pokoušeli dostat dovnitř, nebo to aspoň tak vypadalo. Poté přijela policie,“ dodala svědkyně. Mluvčí mešity Jalid Nieto, který incident ohlásil na policii, obvinil vandaly z „trestného činu z nenávisti.“


Pravicová organizace Hogar Social usiluje o zavření mešity v Granadě

„Využili čtvrtečního teroristického útoku, který nás hluboce zasáhl. Lidé by měli pochopit, že muslimové, tak jako jiní lidé, se mohou stát oběťmi nespravedlnosti ze strany jednotlivců tak, jako se tomu při útocích stalo,“ řekl Nieto. „Nikdo by neměl využívat incidentů v Katalánsku, jež jsme odsoudili jako muslimové i jako Španělé, k tomu, aby kvůli tomu utlačoval či ohrožoval jinou skupinu,“ dodal mluvčí.

Nad vchod do mešity v Granadě byl napsán nápis hlásající toto: „Ten, kdo financuje tuto mešitu, financuje terorismus.“ Některým útočníkům se podařilo z místa po příjezdu policie utéci. Pravicová skupina Hogar Social usiluje o to, aby byla mešita zavřena, protože je spojena s islámským radikalismem.

Podobná reakce se objevila i po teroristických útocích v Londýně, jedna ze zdejších mešit byla postříkána rasistickými graffiti v důsledku červnového útoku na London Bridge a Borough Market. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek