KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vatikán katolíkům zakázal, aby si nechávali popel blízkých doma

Vatikán vydal kontroverzní zákaz, který katolíkům zakazuje ponechat si popel zesnulých blízkých osob doma, rozptýlit jej, rozdělit mezi členy rodiny nebo z něj dělat upomínkové předměty. Popel se podle nových pravidel musí skladovat pouze na posvátném místě, například na hřbitově. Pokyny byly oficiálně uvedeny na úterní tiskové konferenci v Římě. 

...

Církev preferuje pohřeb do země

Nové opatření přichází v době, kdy se mnohem více katolíků rozhoduje spíše pro kremaci, nežli pro pohřeb těla do země. Církevní disciplinární orgány však varovaly před tím, že dochází k takovému ukládání pozůstalých, které je „v rozporu s vírou církve“.

Kardinál Gerhard Müller, prefekt Kongregace pro nauku víry, zdůraznil, že klasický pohřeb je lepší než kremace. „Pocházíme ze země a do té se také vracíme,“ řekl Müller. „Církev i nadále doporučuje, aby byla těla pohřbena na hřbitovech, nebo v jiné posvátné půdě,“ dodal kardinál.

Kremace se však stala využívanějším způsobem zacházení s mrtvými poté, co byla povolena v roce 1963. Podle požadavků církve by však měl být popel umístěn pouze „na svatém místě, jako je hřbitov, kostel, nebo místo pro tyto účely speciálně určené.“ „Uchovávání popela v domácnosti je zakázáno,“ vzkázala církev svým věřícím.

Popel v domácnosti může povolit pouze biskup

„Kromě toho, aby se zabránilo jakékoliv formě panteistického, naturalistického nebo nihilistického nedorozumění, není povoleno ani rozptýlení popela ve vzduchu, ve vodě, na zemi nebo přeměna popela v upomínkové předměty,“ uvedli církevní představitelé.

Ponechání popela v domácnosti může povolit pouze biskup, a to jen ve výjimečných případech. Mnoho lidí si nechává popel svých blízkých v domácnosti, nejčastěji v urnách či podobných nádobách, nebo jej rozptylují na zahradách či oblíbených místech zesnulých.

Mezi další trendy patří i smíchání popela s hlínou, betonem nebo barvou, z čehož se pak tvoří umělecká díla. Častá je také tvorba šperků, či vinylových desek s hudební nahrávkou. Dokument byl vydán už 15. srpna a papež František jej schválil v březnu. Instrukce však byly vydány až nyní, a to před Dušičkami připadajícími na 2. listopad, kdy se věřící modlí za své zesnulé.


Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Alessandra Tarantino/AP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek