KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vatikán potvrdil první dohodu s palestinských státem, vztahy se upevňují

Vatikán uzavřel první dohodu, která formálně uznává stát Palestina. Tento krok dává právní váhu od Svatého stolce v řadu let trvajícím procese jeho uznání a současně přinesl rychlou kritiku od stoupenců Izraele.
...

Smlouva Vatikánu a Palestiny

Smlouva má podle Vatikánu za cíl „zlepšit existenci a aktivity katolické církve a její uznání na právní úrovni“ a přichází pár dní před setkáním papeže Františka s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Je pravděpodobné, že to přispěje k upevnění vztahů mezi Vatikánem a Palestinci.

Ve společném prohlášení vydaném Vatikánem se uvádí, že uzavřená smlouva se týká působení katolické církve v oblastech pod kontrolou palestinské samosprávy a bude příslušnými orgány podepsána v blízké budoucnosti. Abbás navštíví Vatikán kvůli nedělní mši, při které budou prohlášeny za svaté dvě jeptišky z 19. a 20. století, které se narodily v Palestině. Úředníci z Vatikánu zdůraznili, že Svatý stolec stát Palestina oficiálně uznal již v roce 2012.

Vatikánský náměstek ministra zahraničí Mons. Antoine Camilleri řekl v rozhovoru pro oficiální vatikánské noviny, že doufá, že dohoda by mohla nepřímo pomoci palestinskému státu v jeho vztazích s Izraelem. „Bylo by dobré, pokud by dohoda mohla nějakým způsobem pomoci s ustavením a uznáním nezávislého, suverénního a demokratického palestinského státu, který by žil v míru a bezpečí s Izraelem a jeho sousedy,“ řekl pro list L´Osservatore Romano.

Prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor však tento krok považuje za „nešťastný“ a oznámil, že to „snižuje šance na vyjednání mírového řešení konfliktu a povzbudí extremisty.“ Ředitel organizace Anti-Defamation League Abraham Foxman oznámil, že smlouvu považuje za „předčasnou“ a může ohrozit vyjednávané dvoustranné řešení konfliktu.

Stát Palestina

Valné shromáždění OSN přijalo 29. listopadu 2012 rezoluci, ve které uznalo Palestinu jako nečlenský stát a pozorovatele. Vatikán, který má při OSN stejný status, tento krok tehdy uvítal. „Uznali jsme stát Palestina, poté co jej uznalo OSN, a jako stát Palestina byl již uveden i v naší oficiální ročence,“ řekl vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Během své návštěvy Blízkého východu v minulém roce Papež František potěšil své palestinské hostitele odkazem na „stát Palestina“ a podporou při jejich snaze o plné uznání státnosti.

Zdroj: Yahoo

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Bude to konečně znamenat, že křesťané nesmí být v muslimských zemích pronásledováni?