KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vault 7: 7 špionážních tajemství CIA, které odhalily zveřejněné dokumenty WikiLeaks

Server WikiLeaks vydal v rámci nového projektu Vault 7 sadu uniklých dokumentů patřících americké zpravodajské službě CIA. Podle WikiLeaks se jedná o zveřejnění největšího špionážního tajemství všech dob.

...

Masivní soubor dokumentů (přes 8 000 stran) obsahuje celou řadu hackerských tajemství, která by mohla uvézt do rozpaků zpravodajské agentury i vládu Spojených států nebo zmařit špionážní úsilí po celém světě. Byť bylo podle WikiLeaks v rámci projektu Vault 7 zatím zveřejněno méně než 1 % všech informací, na veřejnost vyplynuly některé velmi znepokojivé skutečnosti. Zde je 7 největších tajemství, která si CIA až do teď pečlivě střežila:

1. CIA je schopna proniknout do Androidů, iPhonů i všech druhů počítačů (včetně Linuxu)

Zpravodajská agentura byla aktivně zapojena do úsilí napsat různé druhy malware softwarů, aby tak mohla sledovat prakticky každé elektronické zařízení, které lidé používají. Mezi tato zařízení patří mimo jiné telefony iPhone, zařízení se systémem Android či počítače se systémem Windows, macOS a Linux.

Pokud je tento software skutečně tak mocný, jak WikiLeaks tvrdí, je skrz něj pravděpodobně možné vzdáleně tato zařízení ovládat. To by znamenalo, že CIA může teoreticky získat veškerá data o uživatelích těchto zařízení, včetně místa pobytu, obsahu zpráv a potenciálně i o všem, co projde přes mikrofon nebo kameru.

2. Zprávy posílané přes aplikace Signal, Telegram, WhatsApp a další mohou být dešifrovány

Šifrované komunikační aplikace jsou tak bezpečné, jako zařízení, na nichž jsou používány. Pokud je tedy ohrožen operační systém zařízení, pak lze zprávy přečíst ještě před tím, než budou zašifrovány a poslány jinému uživateli. Podle WikiLeaks to znamená, že i když byla přijata všechna obvyklá bezpečnostní opatření, zprávy uživatelů jsou v takovém případě v ohrožení.

3. CIA může používat chytré televizory k tomu, aby mohla odposlouchávat rozhovory v jejich okolí

Mezi jeden z nejkontroverznějších bodů v uniklých dokumentech patří právě tento bod. V některých chytrých televizorech (citovány byly například televize Samsung) může být podle uniklých dokumentů umístěn speciální software, který umožňuje odposlouchávat rozhovory vedené v jejich okolí. I když se zdá, že je televize vypnutá, odposlouchávací software může nadále běžet. 

Jde o jednu z mnoha podobných technologií, které měla vytvořit nyní již nechvalně proslulá divize CIA "Embedded Devices Branch".

4. Agentura je schopna hacknout automobily, zapříčinit havárii a provést tak téměř nezjistitelnou vraždu.

Mnohé ze získaných dokumentů referují o opravdu nebezpečných a nejasných taktikách. V jednom ze souborů bylo například uvedeno, jak CIA hledá způsoby k dálkovému ovládání osobních automobilů a kamionů. 

„Účel této technologie není specifikován, ale mohly by CIA dovolit provést téměř nezjistitelné vraždy,“ uvedl server WikiLeaks na základě neprokázaných spekulací.

5. CIA skrývá programové chyby, které by mohly být využity vládami nebo hackery z jiných zemí

Server WikiLeaks tvrdí, že jeho zdroj vydal dokumenty s cílem vyprovokovat diskuzi o síle zpravodajských služeb a tom, jak by měly být tyto informace publikovány. 

Ústředním tématem tohoto bodu je to, že CIA shromažďuje nalezené exploity (programátorské chyby), namísto toho, aby je předala společnostem, které by je mohly opravit a ochránit tak své uživatele, jak jim bylo přislíbeno.

Takovéto chyby byly nalezeny v rámci nejvyužívanější spotřební elektroniky na světě, včetně telefonů a počítačů vyrobených společnostmi Apple, Google a Microsoft. Tyto společnosti však nedostaly příležitost k řešení těchto potíží, protože CIA veškeré nalezené bezpečnostní chyby utajila, aby mohla tyto chyby sama efektivně využívat pro svoje potřeby.

6. CIA umí své hackerské útoky vydávat za útoky jiného státu

Zpravodajská agentura podle uniklých dokumentů shromažďuje typické postupy hackerů z celého světa, aby se při nabourávání cizích systémů mohla vydávat za hackery z různých (především znepřátelených) zemí, například z Ruska nebo Číny. Právě ruské hackerské útoky jsou v současné době ve středu pozornosti kvůli americkým volbám, do nichž Rusové údajně zasahovali. Podle nově zveřejněných informací je však možné, že útok mohl ve skutečnosti přijít z americké půdy.

7. Světlo světa spatří ještě mnoho dalších informací

Uniklé dokumenty doposud nebyly pročteny úplně. Celkem se jedná o 8 378 stran, z nichž už byly některé analyzovány, další analýza teprve čeká a internetová komunita nyní jednotlivé strany dokumentů pečlivě pročítá. Dokumenty jsou veřejně vyvěšeny na stránkách organizace WikiLeaks, která počítá s příslibem dalších nových objevů. Podle šéfa WikiLeaks Juliana Assangeho se jedná jen o první z řady úniku dokumentů v rámci projektu Vault 7.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek