KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ve Finsku vznikla lidová milice, která chce chránit obyvatelstvo před „nebezpečnými“ přistěhovalci

Černé bundy zdobené vikingskými symboly, finské vlajky a nápisy „Ódinovi vojáci.“ Tak se vyznačují finští vlastenci, kteří na svou vlastní pěst hlídkují v ulicích, aby měli pod dozorem přicházející migranty.
...

Ódinovi vojáci chtějí pomáhat policii

Finští vlastenci pochodují po ulicích s transparenty a maskami a hlásají, že se snaží chránit finský lid před přistěhovalci, kvůli kterým v zemi narůstají obavy. Finsko však oproti sousednímu Švédsku přijalo menší počet uprchlíků.

Stejně jako další evropské země se Finsko potýká s nárůstem počtu žádostí o azyl a místní orgány se obávají silných protiimigrantských nálad. Skupina mladých mužů, kteří si říkají „Ódinovi vojáci“ (pojmenování po vikingském bohu), vytvořili na severu Finska komunitu, která dohlíží na příchod migrantů.

Ódinovi vojáci se ze severu rozšířili i do dalších měst a tvrdí o sobě, že chtějí sloužit jako oči a uši policie, která „jen obtížně plní své povinnosti.“ Tito mladí muži viní „islamistické vetřelce“ z nárůstu trestné činnosti a pořádají proti nim různé pochody a demonstrace.

The group calling themselves the

Zatímco většina Finů s těmito vlasteneckými skupinami nesouhlasí, v zemi i přesto narůstá znepokojení ohledně příjmu uprchlíků. Země se navíc ocitla ve tři roky trvající recesi, která nutí zákonodárce k finančním škrtům.

I ve Finsku byly nahlášeny případy, kdy přistěhovalci sexuálně obtěžovali místní ženy. Stalo se tak při novoročních oslavách v Helsinkách, stejně jako na některých veřejných podzimních akcích. Policie uvedla, že se případy sexuálního obtěžování v posledních čtyřech měsících loňského roku téměř zdvojnásobily (ze 75 případů ve stejném časovém období roku 2014 na 147 případů v roce 2015).

Vláda se zapojením lidových milic nesouhlasí

Finská vláda dala jasně najevo, že v zemi není místo pro žádné lidové milice. „Za právo a pořádek v zemi je zodpovědná policie,“ řekl premiér Juha Sipilä. „Civilní hlídky nemohou převzít její autoritu,“ dodal. Ovšem vláda uznává, že do té doby, kdy budou milice policii pouze informovat „mají právo tak učinit.“

Finsko v loňském roce zaznamenalo 32 tisíc žádostí o azyl, což bylo o 3600 více než v roce 2014. Ódinovi vojáci nyní hlídkují v ulicích každým dnem, i když teploty klesají k -30°C. Skupina uvádí, že pracuje ve 23 městech, policie však tvrdí, že jsou členové této lidové milice přítomni pouze v pěti městech.  

Police are growing increasingly concerned about the anti-immigrant group

„Podle našeho názoru způsobují islamističtí vetřelci nejistotu i navýšení trestné činnosti,“ uvádí skupina na svých webových stránkách. Skupina o sobě také prohlašuje, že je „vlasteneckou organizací, která bojuje za bílé Finsko.“ V zemi zatím nebyly nahlášeny žádné střety mezi milicí a přistěhovalci, policie však uvedla, že skupinu bedlivě sleduje.

„Dostali jsme se do situace, ve které se střetávají různé kultury. To způsobuje strach a obavy.“ uvedl jeden z členů Ódinových vojáků. „Největším problémem bylo to, když jsme se dozvěděli, že někteří z žadatelů o azyl pořizovali v blízkosti základní školy fotografie dívek,“ dodal. Neexistuje však žádný důkaz, který by toto nařčení podpořil.

„Tyto hlídky mají jasné anti-imigrační a rasistické atributy a jejich působení nijak nezlepší bezpečnost,“ řekl na konto Odinových vojáků ministr vnitra Petteri Orpo. 

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek