Nový orgán už byl vepsán do učebnic anatomie

Orgán, který je znám pod pojmem mesenterium neboli okruží, se nachází mezi střevy. „Zatím jsme prozkoumali jeho anatomii a strukturu, teď nám ještě zbývá přijít na to, jaká je jeho funkce. Porozumíme-li funkci, pak můžeme identifikovat abnormální chování orgánu a tím pádem identifikovat případné onemocnění,“ uvedl výzkumník J Calvin Coffey.

Výzkum byl nyní publikován ve vědeckém časopise Lancet a v lékařských i vědeckých kruzích vyvolal opravdovou senzaci. Studenti lékařských fakult se tak nyní nově budou o okruží učit jakožto o plnohodnotném lidském orgánu.

Aktualizaci už potvrdila i nejznámější světová lékařská učebnice -  Henry Grayova anatomie lidského těla. Vědci se dříve domnívali, že je okruží rozdělené na části a každá část je součástí příslušného orgánu, který drží. Nyní však bylo zjištěno, že se jedná o jednotný a nezávislý orgán.


Okruží popsal už Leonardo da Vinci

Medici a výzkumníci budou nyní zkoumat, jakou roli hraje okruží v onemocněních trávicího traktu, což by v konečném důsledku mohlo vést i k novému typu léčby. Jedná se o dvojitý záhyb pobřišnice, který drží naše střevo na stěně našeho břicha.

Okruží bylo popsáno už Leonardem da Vincim v roce 1508, ale až do dneška byly jeho poznatky o tomto orgánu ignorovány. Obecně se hovoří o tom, že je v lidském těle 5 orgánů: srdce, mozek, játra, plíce a ledviny. To všechno jsou ovšem jen životně důležité orgány, v lidském těle je dalších 74 orgánů včetně okruží.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: J Calvin Coffey