KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vědci objevili v lidském těle nový orgán, jeho funkce je však stále nejasná

Vědcům z Fakultní nemocnice v irském Limericku se podařilo v trávicí soustavě lidského těla objevit dosud neznámý orgán, jehož funkce zatím není přesně známa. Podle vědců však může tento objev vést ke zlepšení léčby chorob zažívacího traktu a k lepšímu pochopení jeho fungování.

...

Nový orgán už byl vepsán do učebnic anatomie

Orgán, který je znám pod pojmem mesenterium neboli okruží, se nachází mezi střevy. „Zatím jsme prozkoumali jeho anatomii a strukturu, teď nám ještě zbývá přijít na to, jaká je jeho funkce. Porozumíme-li funkci, pak můžeme identifikovat abnormální chování orgánu a tím pádem identifikovat případné onemocnění,“ uvedl výzkumník J Calvin Coffey.

Výzkum byl nyní publikován ve vědeckém časopise Lancet a v lékařských i vědeckých kruzích vyvolal opravdovou senzaci. Studenti lékařských fakult se tak nyní nově budou o okruží učit jakožto o plnohodnotném lidském orgánu.

Aktualizaci už potvrdila i nejznámější světová lékařská učebnice -  Henry Grayova anatomie lidského těla. Vědci se dříve domnívali, že je okruží rozdělené na části a každá část je součástí příslušného orgánu, který drží. Nyní však bylo zjištěno, že se jedná o jednotný a nezávislý orgán.


Okruží popsal už Leonardo da Vinci

Medici a výzkumníci budou nyní zkoumat, jakou roli hraje okruží v onemocněních trávicího traktu, což by v konečném důsledku mohlo vést i k novému typu léčby. Jedná se o dvojitý záhyb pobřišnice, který drží naše střevo na stěně našeho břicha.

Okruží bylo popsáno už Leonardem da Vincim v roce 1508, ale až do dneška byly jeho poznatky o tomto orgánu ignorovány. Obecně se hovoří o tom, že je v lidském těle 5 orgánů: srdce, mozek, játra, plíce a ledviny. To všechno jsou ovšem jen životně důležité orgány, v lidském těle je dalších 74 orgánů včetně okruží.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: J Calvin Coffey

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek