KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vědci odkryli v Antarktidě velké množství dinosauřích fosilií starých až 71 milionů let

Tým mezinárodních vědců učinil pozoruhodný objev, když na území Antarktidy odkryl více než tunu fosílií dinosaurů. Některé z nich jsou podle prvních odhadů staré až 71 milionů let. 

...

Plesiosaurus

Nalezeni byli především prehistoričtí mořští živočichové

Celkem 12 vědců z USA, Austrálie a Jižní Afriky učinilo objev na ostrově Jamese Rosse, který se nachází v blízkosti severovýchodního výběžku Antarktického poloostrova. „Našli jsme pozůstatky plesiosaura a mosasaura, mořského ještěra, kterého proslavil nedávno natočený film Jurský svět,“ uvedl doktor Steve Salisbury z Univerzity v Queenslandu, jeden z účastníků výzkumné mise.

Salisbury dodal, že většina z obrovských fosílií byla nalezena v mořských skalách na mělčině, což naznačuje, že většina z nich žila v oceánu. Nalezeni byli také zkamenělí ptáci z období křídy. Lokace expedice byla strategická, protože se v dané části Antarktidy nacházejí horniny, které jsou přes léto odkryté. Tyto horniny zároveň svým stáří odpovídají věku dinosaurů.

via GIPHY

Mosasaurus ve snímku Jurský Svět

Vědci pobývali v zamrzlé krajině 5 týdnů

Dostat se na místo však nebylo pro vědce vůbec jednoduché. Tým musel nejprve letět do Jižní Ameriky, odkud doplul na Antarktický poloostrov. Odtud se pomocí vrtulníků a nafukovacích člunů všichni účastníci expedice dostali na určené místo. 

Doktor Salisbury uvedl, že dostat se konečně na toto místo bylo pro něj opravdovým zážitkem, neboť všechny jeho předchozí pokusy překazila příliš silná vrstva ledu.


© The University of Queensland / Flickr

„Bylo skvělé, že jsem se tam konečně dostal a zažil plnohodnotnou expedici,“ uvedl vědec. „Je velmi obtížné zde pracovat, ale ještě těžší je se sem vůbec dostat,“ dodal. Vědecký tým během expedice tábořili po dobu pěti týdnů na ostrově Vega. Expedice každý den musela překonat vzdálenost 10 kilometrů hornatým terénem. Potýkat se musela také s extrémně nízkými teplotami.

Fosílie byly z Antarktidy převezeny do Chile, odkud poputují do Muzea přírodní historie v Pittsburghu. „Mnoho větších kostí bude muset projít řadou procedur, než je budeme moci blíže zkoumat. To může trvat rok nebo dva,“ uvedl Salisbury. 


Autor: ElS

Zdroj: ABC

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek