KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vědci si lámou hlavu s tajemným nárůstem radioaktivity po celé Evropě

Radiační monitory v poslední době ve vzduchu po celé Evropě detekovaly radioaktivní částice, jejichž zdroj zůstává záhadou. Německý Spolkový úřad pro ochranu před zářením za poslední týden zaznamenal zvýšenou radioaktivitu v několika částech střední a západní Evropy. Zvýšená úroveň radiace byla zjištěna na několika měřících stanicích po Evropě a na šesti místech v Německu. 

...

Zvýšená úroveň radioaktivního materiálu není zdraví škodlivá

Vědci uvedli, že se ve vzduchu nacházejí částice ruthenia-106, což je izotop používaný při radiační terapii pro rakovinné oční nádory. Tento izotop se někdy objevuje i v termoelektrických generátorech (RTG), které poskytují energii družicím. Zvýšená hladina ruthenia-106 byla zaznamenána ve vzduchu na území Rakouska, Francie, Německa, Itálie a Švýcarska.

Zatímco úředníci tvrdí, že panika není na místě, nemají tušení, odkud částice pocházejí. Zvýšená úroveň záření však nepředstavuje riziko pro lidské zdraví. „Nové analýzy zdroje radioaktivního materiálu poukazují na to, že došlo k uvolnění v jižním Uralu,“ uvedl Spolkový úřad pro ochranu před zářením, podle něhož nelze vyloučit ani „jiné zdroje v oblasti jižního Ruska.“

V únoru se v Evropě objevil radioaktivní jód-131

Jelikož bylo ve vzduchu detekováno pouze ruthenium-106, vědci vyloučili nehodu jaderné elektrárny. Podobný výskyt jaderných částic byl už v minulosti detekován několikrát, jedná se však o vzácné případy.

V únoru bylo ve vzduchu v Evropě zjištěno stopové množství radioaktivního jódu-131, jehož přesný zdroj rovněž nebyl identifikován.

Francouzský institut IRSN (Institut pro ochranu před radiací a nukleární bezpečnost) tehdy oznámil, že se radioaktivní částice objevily v Norsku, Finsku, Polsku, Německu, České republice, Francii a Španělsku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek