KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Více než polovina nových aut v Norsku jezdí na elektřinu

Aktuální oficiální údaje o prodeji nových automobilů v Norsku ukázaly, že více než polovinu vozů prodaných v loňském roce představují elektrické nebo hybridní automobily. Norsko tak potvrdilo pověst průkopníka v dopravě bez uhlíkových emisí.

...

Do roku 2025 chce Norsko prodávat jen vozy s nulovými emisemi

 V loňském roce dosáhl v Norsku prodej takzvaných vozů s nulovými emisemi tržního podílu 20,9 procenta. Většinou se jednalo o elektromobily, ale část z nich tvořily i vozy s vodíkovým pohonem. Dalších 31,3 procenta prodaných vozů byly hybridní automobily. Tato data zveřejnila Norská dopravní federace OFV.

Oproti předchozímu roku to představuje citelný nárůst, když v roce 2016 měly vozy s nulovými emisemi a hybridy podíl na celkových prodejích „pouze“ 24,5 procenta. Norsko tak opět posílilo svoji pozici světového lídra v elektrifikaci silniční dopravy.

Tato severská země, která je mimochodem největším západoevropským producentem ropy, si vytkla smělý cíl prodávat po roce 2025 pouze nová vozidla s nulovými emisemi.

Vládní pobídky čelí kritice

Prodej elektromobilů je v Norsku mohutně podporován. Dieselové a benzínové automobily jsou zatížené velkými daněmi a ceny vozů na elektrický pohon jsou potom konkurenceschopné. Navíc jejich majitelé požívají řady výhod, jako například bezplatné parkování, trajekty, dobíjení na veřejných parkovištích nebo právo užívat silniční pruhy vyhrazené pro autobusy.

Norské úřady však plánují postupné omezování těchto výhod, protože roste počet kritiků, kteří zpochybňují jejich účelnost a rovněž poukazují na vysoké náklady s tím spojené.

V loňském roce připravila norská vláda návrh na zrušení daňového osvobození pro velké a luxusní elektromobily takzvanou „Tesla daň“. Kvůli protestům středových koaličních partnerů však byla nucena tento návrh stáhnout.

Norské sdružení pro vozidla s elektrickým pohonem výsledky loňských prodejů přivítalo a vyzvalo vládu, aby pokračovala v pobídkách. „Cíl pro rok 2025 je ambiciózní,“ prohlásila šéfka sdružení Christina Bu.

“Potřebujeme během sedmi let zvýšit tržní podíl ze současných 21 procent na 100 procent. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale vydali jsme se správným směrem a nárůst v porovnání s rokem 2016 je uspokojivý,“ dodala Christina Bu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek