KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Australská politička vešla do parlamentu v burce, aby upozornila na svou kampaň pro její zákaz

Vůdkyně australské proti-imigrační strany One Nation (Jeden národ) šokovala Senát tím, když do parlamentu nakráčela v burce. Senátorka Queenslandu Pauline Hansonová tak chtěla upozornit na svou probíhající kampaň, která je zaměřená na zákaz tohoto muslimského oděvu. Hansonová vyzvala vládu k tomu, aby tyto „utlačující“ celoobličejové pokrývky zakázala. 

...

Politička svým vystoupením vyvolala posměch i pobouření

„Jsem velice ráda, že si to mohu sundat, protože něco takového do parlamentu rozhodně nepatří,“ řekla Hansonová během svého proslovu k ostatním politikům poté, co v burce seděla zhruba 10 minut. Její vzezření však sklidilo posměch i pobouření. „Ve světle naší národní bezpečnosti, budete pracovat na zákazu burky v Austrálii?“ zeptala se Hansonová předsedy Senátu Stephena Parryho.


„Australané byli svědky celkem 13 teroristických hrozeb, z nichž byly tři úspěšné a naši lidé při nich přišli o život. Terorismus je skutečnou hrozbou pro naši zem. Mnoho Australanů se jej velice bojí,“ řekla politička. „Velká většina australské veřejnosti si přeje zákaz burky,“ dodala Hansonová, která uvedla, že se jí nápad s burkou zrodil v hlavě minulý rok, když předseda Senátu Parry uvedl, že se burka v parlamentu nosit nesmí.

Hansonová řekla, že je burka „důležitým problémem,“ kterému čelí moderní Austrálie a že se jedná o „překážku k asimilaci.“ Muslimský oděv pak podle političky představuje „znevýhodnění žen při hledání práce i jasnou bezpečnostní hrozbu.“


Ministr spravedlnosti varoval Hansonovou před tím, aby neurážela náboženské komunity

Z řad opozice se však vůči vystoupení političky ozvalo mnoho pobouřených hlasů, jeden z členů komory Derryn Hinch se dokonce zeptal na to, zda vůbec může Hansonová takto v Senátu zůstat a zda by také mohl zítra přijít v nějakých takových šatech.

Předseda Parry na to konto odvětil, že nebude nikomu diktovat, jakou úroveň oblečení má nosit. Hansonová mezitím vznesla svůj návrh na zákaz burky, dnes odpoledne by měl být prodiskutován. Proti teatrálnímu chování političky Hansonové se postavil i ministr spravedlnosti George Brandis, podle nějž tím senátorka uráží náboženské skupiny.


„Všichni víme, že nejste příznivkyní islámské víry. Chtěl bych vás však varovat a zároveň vám poradit, abyste byla velice, velice opatrná ohledně toho, jak se chováte vůči náboženské citlivosti ostatních Australanů,“ řekl Brandis. 


„V zemi je zhruba 500 000 lidí islámské víry a drtivá většina z nich se chová jako spořádaní Australané,“ dodal ministr. Hansonovou zkritizovalo i mnoho lidí na sociální síti. 

„Hansonová absolutně vůbec necítí žádnou hanbu. Její chování postrádá jakoukoliv úroveň slušnosti. Něco takového by mělo být v Parlamentu zakázáno,“ řekl jeden z diskutujících. Našli se však i tací, kteří političčin krok uvítali. „Burka nepatří do Austrálie. Nejsme v Saúdské Arábii, je to děsivé,“ napsal na sociální síti jeden z podporovatelů političky. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek