KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Dron vůbec poprvé v historii zachránil život tonoucím teenagerům

Plavčíci z Austrálie provedli vůbec první záchranu tonoucích za pomoci dronu. Stalo se tak zhruba 700 metrů od pláže Lennox Head, kde se do nebezpečných vln dostali dva surfaři. Plavčíci jim za pomoci dronu spustili záchranný nafukovací člun a oba mladíci se tak mohli dostat v pořádku na břeh. 

...

Plavčíci zrovna měli na pláži s dronem výcvik, když se mladíci dostali do problémů

Pals Gabe Vidler a Monty Greeslade se dostali do potíží v moři kousek od pláže Lennox Head jižně od Brisbane, která je oblíbená především u surfařů. Tou dobou se na pláži shodou okolností připravovali plavčíci na výcvik v rámci používání dronů pro záchranu tonoucích.

Včera, zhruba v 11:30 místního času, si jeden z návštěvníků pláže všiml, že mají mladíci ve vodě problémy a tak ihned zalarmoval plavčíky. Ti ihned vyzkoušeli svůj výcvik v praxi a během několika minut k tonoucím pomocí dronu dopravili záchranný člun.

Oba surfaři vylezli na člun a svépomocí se dopravili na pláž, kde se vyčerpaní, ale nezranění setkali s plavčíky. „Dron Little Ripper se dnes opravdu osvědčil,“ uvedl velitel plavčíků Jai Sheridan, který dron řídil. „Byl jsem schopen ho nastartovat, navést ho na dané místo a spustit nafukovací člun za pouhé dvě minuty. Záchranářům by to normálně trvalo o několik minut déle, než by se k tonoucím dostali,“ dodal Sheridan.

Kelvin Morton z organizace Surf Life Saving NSW uvedl, že tato technologie velice usnadňuje plavčíkům hledání tonoucích. „Dron umožňuje lepší rozhled po hladině moře z výšky 60 metrů a navíc se může pohybovat rychlostí až 50 kilometrů za hodinu,“ řekl Morton. „Záchranáři nikdy před tím tuto možnost neměli. Mohou ve vodě vidět věci, které z vodního skútru jednoduše vidět nemohou,“ dodal Morton.


Dron rovněž dokáže detekovat ve vodě žraloky

Generální ředitel společnosti Westpac Little Ripper Eddie Bennet uvedl, že tyto drony představují „novou generaci záchranných služeb“.

„Dnešní záchrana dvou mladíků v nebezpečné třímetrové hloubce jasně dokládá, že přínos této špičkové technologie je v takové krizové situaci opravdu značný,“ řekl Bennet. Dron je rovněž jako jediný na světě vybaven speciální technologií, která využívá algoritmy a techniky zpracování obrazu, jako součást strategie k rozeznání oblastí se žraloky.

Jedná se o vládní program v hodnotě 16 milionů dolarů (330 milionů Kč). Webová stránka věnující se dronu Little Ripper tvrdí, že tato technologie dokáže s 90procentní úspěšností odlišit žraloky od delfínů, rejnoků a jiných mořských živočichů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek