KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Frustrovaní uprchlíci v Řecku drží hladovku, zaútočili i na ministra pro migraci

Naštvaní uprchlíci z tábora Ellinikon poblíž řecké metropole Atén v pondělí zablokovali vstup řeckému ministrovi pro migraci. Část místních žadatelů o azyl minulý týden vyhlásila hladovku na protest proti zdejším životním podmínkám.

...

Ministrovu návštěvu si přitom uprchlíci vyžádali

K incidentu došlo u brány bývalého mezinárodního letiště, které bylo na základě rozhodnutí řecké vlády na podzim roku 2015 přeměněno na uprchlický tábor. Na zveřejněné videu je vidět rozčilená skupina migrantů, která fyzicky brání vstupu ministra Ioannise Mouzalase do tábora.

Na místě došlo k několika šarvátkám mezi uprchlíky a ministerským policejním doprovodem a hrozilo, že vše přeroste ve větší konflikt. Ministr Mouzalas proto raději po několika minutách odešel. O incidentu informoval deník Proto Thema.

Více než 200 uprchlíků údajně v neděli vyhlásilo hladovku na protest proti místním nesnesitelným životním podmínkám. Stěžují si, že jim neteče teplá voda, nemají dost jídla pro děti, které mají omezené možnosti vzdělávání a chybí i odpovídající péče o nemocné. Vadí jim také, že řečtí úředníci osobně do tábora nechodí, ale komunikují s nimi jenom přes Skype. Tyto stížnosti shromáždilo prouprchlické sdružení KEEFRA.

Paradoxně jedním z požadavků hladovkářů bylo přímé jednání s ministrem Mouzalasem, aby mu vysvětlili své stížnosti.

Tábor na letišti měl být jen přechodný

Mouzalas pro agenturu Reuters oznámil, že zprávy o hladovce jsou přehnané. „Jejich bolest a utrpení zcela chápu. Děláme všechno pro to, abychom ho zmírnili,“ řekl novinářům.

V táboře na bývalém letišti žije ve třech samostatných částech přibližně 1300 lidí. Původně se mělo jednat o přechodné zařízení a všichni migranti měli být odtud do července loňského roku přestěhováni.

Řecko se od roku 2008 potýká s následky finanční krize a rozpočtovými škrty. Další rána přišla s uprchlickou krizí v roce 2015, kdy do zemí Evropské unie přišlo více než milion žadatelů o azyl. Řecko se přitom stalo prvním útočištěm pro uprchlíky, kteří do Evropy zamířili ze Středního východu přes Turecko.


Autor: jil

Zdroj: Keep Talking Greece

Foto: Aristidis Vafeiadakis / Global Look Press

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek