KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Libyjská pobřežní stráž ve Středomoří spálila nalezené plavidlo pro pašování uprchlíků

Libyjská pobřežní stráž byla natočena u toho, jak záměrně podpálila loď používanou pašeráky lidí k přepravě migrantů a uprchlíků přes Středozemí moře do Evropy. Vody mezi severoafrickým pobřežím a pobřežím Evropské unie jsou stále plné pašeráků lidí, kteří převážejí migranty přes moře do Evropy, zatímco se tomu evropské i africké orgány snaží zabránit. Poslední incident jen přispívá k narůstajícím dohadům ohledně zastrašující taktiky ze strany libyjské pobřežní stráže. 

...

Libyjská pobřežní stráž opakovaně nařčena z nepřiměřeného jednání

Libyjská námořní hlídka, částečně financovaná ze strany EU, zajistila během soboty celkem 1074 uprchlíků. Uprchlíci byli podle Reuters zadrženi západně od Tripolisu ještě předtím, než mohli být převezeni do města Závíjá, známé bašty pašeráků lidí, odkud často vyplouvají lodě plné uprchlíků směrem k vodám EU. 

Záběry zveřejněné na facebookových stránkách libyjské pobřežní hlídky ukazují, jak byla jednou z námořních jednotek zničena nalezená pašerácká loď.

Několik zachráněných uprchlíků na záběrech sleduje zapálený gumový člun, v němž se původně vydali na moře. Z člunu stoupaly do nebe husté oblaky kouře, které měly sloužit jako jasná zpráva pro všechny, kdo by chtěli nebezpečnou cestu rovněž absolvovat.

Na podporu libyjských pohraničních hlídek bylo z prostředků EU vyhrazeno přibližně 46 milionů eur (1,2 miliardy Kč). EU v červenci uvedla, že tyto finance budou z velké části použity na „posílení“ zdejší pobřežní stráže. 

Od obdržení finanční pomoci ze strany Evropské unie se však libyjská pobřežní stráž zapletla do řady sporů včetně obvinění, že její zaměstnanci vyhrožovali střelbou humanitárním pracovníkům z lodi neziskové organizace Proactiva Open Arms.  

V jednom z incidentů libyjská hlídka obrala migranty o jejich cennosti

I organizace Lékaři bez hranic obvinila libyjskou pobřežní stráž z toho, že „ohrožuje životy lidí.“ V dalším z incidentů totiž měli členové libyjské pobřežní stráže okrást uprchlíky poté, co ozbrojení a v uniformách vstoupili na jeden z gumových člunů a jeho osazenstvu vzali mobilní telefony, peníze a další cennosti.

„Cestující byli z tohoto agresivního chování značně vyděšeni,“ řekla členka Lékařů bez hranic Annemarie Loofová. Dodala, že pobřežní stráž dokonce vypálila do vzduchu několik varovných výstřelů, což některé uprchlíky vyděsilo natolik, že z člunu vyskákali do moře. „Naše týmy vytáhly z moře 16 lidí,“ podotkla k incidentu Loofová.

Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odcestovalo z Libye do Itálie v roce 2016 více než 181 000 uprchlíků a migrantů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek