KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Lotyš na svém domě rozsvítil vánoční svastiku, podle úřadu jde o „lidový symbol“

Obyvatelé městečka v Lotyšsku nahlásili, že mezi záplavou sousedských vánočních výzdob vyniká cosi, co by na domě viset nemělo. Jedná se o velkou svítící svastiku, která je však podle místních úřadů starodávným lidovým symbolem, který nijak nesouvisí s nacisty. 

...

Podle místního zastupitelstva se nejedná o porušení zákona

Sousedé a kolemjdoucí si stěžovali na svítící svastiku pověšenou na domě v Kalnsetaské ulici ve městě Saldus na západě země. Zástupkyně okresního zastupitelstva však prohlásila, že majitel domu vždy využívá jinou výzdobu a letos si vybral „ohnivý kříž“ - tradiční lotyšský symbol ohně.

Zástupkyně pro veřejné a mezinárodní vztahy Dina Neimetová uvedla, že ačkoliv někteří lidé mohou považovat symbol za matoucí, nejedná se o porušení jakéhokoliv zákona. S jejím názorem souhlasila i řada dalších obyvatel Saldusu. „Není to svastika. Svastika je zobrazována obráceně,“ řekl jeden z místních obyvatel.

Jenže nacistická svastika je úplně stejná a dokonce nakloněná ve stejném úhlu. Svastika označovaná jako hákový kříž byla dominantou nacistických vlajek mezi lety 1933 - 1945 a v této podobě je zakázána v řadě evropských zemí.

Zatímco obecně je svastika duchovním a náboženským symbolem, který byl k vidění už po tisíciletí po celé Indii a Asii, její rovná, nakloněná podoba je spojena právě s nacistickým Německem a jeho zločiny. V lotyšské lidové tradici je svastika známa jako „ohnivý kříž“ nebo „hromový kříž“, který je ikonou boha hromu, světla, blesku, síly a štěstí. Jako taková je svastika často začleňována do složitých vzorů používaných ve špercích nebo oblečení.


V Lotyšsku se dodnes konají oslavy na památku spolupracovníků německých jednotek SS

Kříž byl ve 30. letech 20. století přejat také lotyšským ultra-národním hnutím Perkonkrusts, které přejímalo aspekty fašismu a nacismu. V zemi jsou tito spolupracovníci německých nacistů, kterým pomáhali v boji proti Sovětům, dodnes oslavováni.

V Den legií, který je neoficiálním svátkem, veteráni lotyšské legie Waffen-SS a jejich přívrženci obvykle pochodují po Rize. Rusko opakovaně vyjádřilo své obavy ohledně tohoto oslavování válečných zločinců z nacistické éry i z uvolněného postoje úřadů k takovýmto akcím.

Diskuze o tom, zda svastiku vnímat jako symbol starověkých tradic nebo jako symbol genocidního režimu panují i v okolních zemích. V roce 2010 soud v litevském městě Klaipeda rozhodl ve prospěch čtyř mužů, kteří na nezávislý národní pochod vzali svastiky jakožto ukázku „historického dědictví země“ a nikoliv jako nacistický symbol. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek