KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Marocký pořad radící ženám, jak make-upem skrýt domácí násilí, vyvolal pobouření

Pořad, který v denních hodinách vysílá marocká televizní stanice, vyvolal vytvoření online petice poté, co se v něm objevil návod pro ženy v domácnosti, jak efektivně zakrýt modřiny v obličeji způsobené domácím násilím. Dle statistik jsou marocké ženy jedny z nejvíce utlačovaných žen na světě.

...

Řada žen se bouří s tím, že je špatně snažit se následky domácího násilí zakrývat

Pořad o životním stylu s názvem Sabihayat, který spadá pod veřejnoprávní kanál 2M, vysílá pravidelně segment o make-upu, nicméně díl, který byl odvysílán 23. listopadu, byl navzdory veselému tónu, který moderátoři zachovali, velice neobvyklý a přinejmenším kontroverzní.

V křesle seděla žena se sytě zbarvenými „modřinami“ na obličeji. Během následujících šesti minut byla žena pomocí make-upu a pudru upravena tak, že modřiny nešly vůbec vidět.

Tento kontroverzní segment mohl bez povšimnutí vyšumět, kdyby se však televizní kanál nerozhodl sdílet ho na své sociální síti, kde se příspěvek stal okamžitě virálním a mimo rozhořčení vyvolal i vznik petice na serveru Change.org, kterou podepsalo již více než 1500 lidí.

„Jako marocké ženy i feministické aktivistky a ve jménu marockého lidu odsuzujeme myšlenku normalizace násilí na ženách. Požadujeme přísný postih pro pořad Sabihayat i pro kanál 2M,“ uvádějí autorky petice, které také poznamenaly, že pořad byl vysílán pouze 2 dny před pátečním Mezinárodním dnem za odstranění násilí páchaného na ženách. „Nezakrývejte domácí násilí make-upem, odsuďte agresora!“ píše se dále v petici.

Kanál 2M během krátkého času originální video odstranil a umístil na Facebook veřejnou omluvu: „Vedení věří, že tento segment je naprosto nevhodný a zobrazuje nedostatečné redakční porozumění citlivosti a vážnosti tématu násilí na ženách. Tento přístup je v úplném rozporu s redakční identitou kanálu 2M a jeho závazkem, kterým je již po 27 let ochrana práv žen,“ zaznělo v prohlášení televizní stanice z Casablanky.

Kosmetička se brání tím, že pouze poskytovala realistické rady

Lilia Mouline, žena provádějící líčení v pořadu, říká, že spíše než „normalizování“ domácího násilí, které „v žádném případě nepřehlíží“, pouze poskytovala realistické rady.

„Jsme zde proto, abychom poskytli řešení ženám, které po dobu dvou nebo tří týdnů dávají svůj společenský život stranou, než se jim zahojí rány. Tyto ženy již utrpěly morální ponížení a nemají zapotřebí, aby se na ně dívali také ostatní. Make-up umožňuje ženám dále žít normálně, zatímco čekají na spravedlnost,“ řekla Mouline zpravodajskému webu Yabiladi.

Myšlenka, že pořad neospravedlňoval bití žen, ale jen odrážel závažnost situace, má svou nezávislou podporu. Průzkum provedený minulý rok předními marockými ženskými skupinami tvrdí, že 62 % marockých žen se už někdy stalo obětí genderového násilí, přičemž polovina těchto žen dále žije ve vztahu, kde jsou zneužívány.

Závažnost situace potvrdila i zpráva Global Gender Gap, kterou provádí Světové ekonomické fórum a která měří rozdíly mezi muži a ženami po celém světě v oblastech zdraví, vzdělání, ekonomických příležitostí a politické angažovanosti. Ta umístila Maroko na 137. pozici ze 144 zemí.


Autor: VoZ

Zdroj: 2M.ma Facebook, Change.org, YouTube

Foto: YouTube

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek