KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Pilotovi se podařilo přistát naslepo poté, co mu kroupy o velikosti golfových míčků roztříštily sklo kabiny

Pilot dopravního letounu se 127 turisty na palubě zachránil životy všech na palubě, když se mu podařilo poslepu nouzově přistát na letišti poté, co kroupy o velikosti golfových míčků vážně poškodily jak letadlo, tak čelní sklo pilotní kabiny. Záběry z dramatického přistání se nyní šíří po internetu.

...

Kapitán Alexander Akopov, který pracuje pro tureckou leteckou společnost AtlasGlobal, bude dekorován ukrajinským „Řádem odvahy“ za to, že dokázal bezpečně přistát se silně poškozeným dopravním letadlem na istanbulském letišti Ataturk během čtvrteční přívalové bouře.

Jeho pilotní um zachránil životy 121 pasažérů a 6 členů posádky. Letoun Airbus A320, který Akopov pilotoval, se dostal krátce po startu do smršti krup, které vážně poškodily nos a čelní sklo stroje, který by již do své cílové destinace nebyl schopen bezpečně doletět. Pilot proto musel, již bez jakéhokoliv výhledu z kabiny, stroj otočit a nouzově s ním přistát zpět na letiště.

Záběry přistání ukazující červeno-bílý Airbus dosedající opatrně na ranvej, zatímco kameraman pesimisticky událost komentuje slovy: „Nezvládne to, nezvládne to“.

Turecká pro-vládní tisková agentura Anadolu oznámila, že kvůli bouři se na letiště Ataturk v Istanbulu muselo vrátit dalších 16 letadel, které ve čtvrtek do své destinace nedoletěly.

Během prudké bouře, která v Istanbulu trvala pouhých 20 minut, bylo zraněno 10 osob – 2 z nich vážně. Město bylo bombardováno velkými kroupami a přívalový déšť, který kanalizace nedokázala zvládnout, zaplavil mnoho částí města až do výšky kolen. Bouře rovněž paralyzovala dopravu a zaplavila mnoho automobilů i autobusů veřejné dopravy.Podle úřadů bylo na vypořádání se s následky bouře, která vyvrátila 230 stromů, poničila 90 střech a na mnoha místech Istanbulu vyvolala požáry, povoláno více než 7000 pracovníků záchranných služeb.

Kapitán Akopov vypověděl, že po přistání i s posádkou oslavovali, jako by se „podruhé narodili“. Pilot musel celé přistání zvládnout pouze vlastními silami, neboť kroupy mimo jiné poškodily i autopilota letadla.

Další dopravní letoun, který v bouři utrpěl poškození:„Létám už 30 let. Viděli jste to přistání? Bylo to v pořádku? Hlavně že pasažéři jsou naživu. Je to normální. Je to naše profesní zodpovědnost.“

„Náš lokátor tuhle meteorologickou hrůzu vůbec neukázal, proto k tomu došlo. Nebylo to snadné, ale hlavní je, že to všichni přežili.“


Ke katastrofě došlo 10 minut po vzletu, Akopovův Airbus společnosti AtlasGlobal se v tu chvíli nacházel ve výšce 1300 metrů a měl namířeno do města Erkan na Kypru.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek