KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Satirik popsal chodník před sídlem Twitteru, protestuje proti nenávistnému obsahu

Německý satirik, který tvrdí, že Twitter selhává v odstraňování projevů nenávisti, upoutal pozornost této společnosti netradičním způsobem. Nenávistné tweety totiž přes šablony namaloval na chodník před jejím sídlem v Hamburku.

...

Shahak Shapira, který je židovského původu, uvedl, že za období 6 měsíců nahlásil 300 incidentů projevů nenávisti, nicméně Twitter zareagoval pouze na 9 z nich.

Na internetu se objevilo také video, které satirika při psaní 30 tweetů na chodník zachycuje:

„Německo potřebuje konečné řešení islámské otázky,“ říká jedna ze zpráv. „Zplynujme Židy,“ stojí v další s jasným odkazem na vyvraždění 6 milionů Židů, kterého se během 2. světové války dopustili nacisté.

„Pokud mě Twitter bude nutit takové věci vidět, budou je pak muset vidět také oni,“ řekl umělec ve videu, které bylo zveřejněno v pondělí. Nenávistné tweety popsal jako „nejen prosté urážky či vtipy, ale absolutně vážné výhrůžky násilím“. Mezi tweety se vyskytují homofobní, xenofobní či holokaust popírající zprávy.

Homofobní, xenofobní či holokaust popírající zprávy.

Shapira dále uvedl, že ve všech 9 odpovědích, které od Twitteru obdržel, stálo, že tweety pravidla sociální sítě neporušily. „Nedostal jsem jediný e-mail, ve kterém by mi oznámili, že byl tweet skutečně odstraněn,“ řekl.

Ve videu s názvem #HeyTwitter Shapira vysvětluje, že si nejdříve vyrobil šablony nenávistných zpráv a poté se vydal do Hamburku, aby je namalovat na chodník před sídlem této sociální sítě. „Zítra se budou muset podívat na všechny ty nádherné tweety, které jejich společnost tak miluje,“ řekl.

Projevy nenávisti jsou obzvláště v Německu citlivým tématem kvůli zločinům spáchaným nacistickým režimem za 2. světové války. Země v červnu schválila zákon, který by sociální sítě mohl nutit k odstranění rasistických či pomlouvačných příspěvků během 24 hodin pod pohrůžkou pokuty až ve výši 50 milionů eur (přibližně 1,3 miliardy Kč).

Shapira dále uvedl, že ve stejném 6měsíčním období nahlásil také 150 komentářů na Facebooku, z nichž bylo 80 % odstraněno během 1-3 dnů.

Ředitelka pro veřejnou politiku Twitteru v Evropě Karen Whiteová pro agenturu Reuters uvedla: „V posledních 6 měsících jsme zavedli řadu nových nástrojů a funkcí za účelem zdokonalení Twitteru pro každého. Vylepšili jsme také nahlašovací proces v aplikaci a nadále posuzujeme a iterujeme naše předpisy a jejich uplatňování.“

Společnost letos dle svých slov zasáhla proti 10krát většímu množství zneužívajících účtů než minulý rok.

Shapira se proslavil tzv. Yolocaustem

Shapira již dříve upoutal pozornost médií, když učinil kontroverzní výstup proti pořizování selfie fotografií u Židovského památníku v Berlíně, který připomíná oběti holokaustu.

Ze sociálních sítí zkopíroval 12 selfie fotografií pořízených u památníku a zveřejnil je na webové stránce s názvem „Yolocaust“, což je kombinace populárního hashtagu „yolo“ (you only live once – žiješ jen jednou) a slova holokaust.

Každý snímek byl upraven tak, že z něj bylo odstraněno pozadí a nahrazeno scénami z koncentračních táborů. Shapira k tomuto svému vyjádření uvedl: „Uvidíme, co se stane, uvidíme, kolik hloupých a nevhodných obrázků budu muset vidět na Internetu.“

„A pokud se mě ptáte, zda je to správné či špatné, je to dobře. Nemusí to být jedno či druhé, už jen samotná diskuze je dobrá,“ dodal.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek