KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Střety migrantů s vojáky v Neapoli děsí místní obyvatele

Na internetu se rozšířilo video zachycující konfrontaci mezi italskými vojáky a imigranty v ulicích Neapole. Záběry podle všeho zachycují vojáky, kteří jsou po zatčení jednoho muže konfrontováni skupinou dalších, kteří se ho snaží osvobodit.

...

Video bylo zveřejněno ve facebookové skupině s názvem Comitato Quartiere Vasto (Výbor čtvrti Vasto), ve které se nachází obyvatelé Neapole žijící v části Vasto poblíž centra města.

Video zachycuje vojáky, jak zatýkají muže, který se zdá být afrického původu a leží na zemi. Poté lze vidět, jak ke skupině vojáků přichází další muži, a snaží se zadrženého muže odtáhnout. V jeden moment se zdá, že se to dvěma mužům dokonce podařilo, nicméně hlídka je dožene a zadrženého znovu obklíčí. V pozadí lze také zaslechnout, jak někdo křičí „nebijte ho!“.

Důvod zadržení muže není dosud znám, stejně jako skutečnost, zda byl vojáky jakýmkoli způsobem týrán či šikanován. Další video zachycené na stejném místě ve stejný čas však žádné násilí směrem k vojákům nezachycuje.

Cítíme se sami a opuštění

Celý incident však vyvolal ostré reakce místních obyvatel. „Opuštěni a zrazeni! Incidenty jako tento se v naší čtvrti odehrávají každý den a všichni předstírají, že nic nevidí! Cítíme se sami a opuštění… bojíme se o nás a o své rodiny!“ napsal uživatel Lello Cretella, který video zveřejnil.

Neapolský radní Alessandro Gallo ve svém vyjádření ohledně videa řekl: „Napětí je každý den velmi vysoké. Nicméně obklíčení vojáci značí, že se děje něco vážného. Je nezbytné zakročit.“

Vojáci na videu hlídkují v ulicích Neapole již od roku 2008 v rámci „Operace bezpečné silnice“ zahájené v roce 2008, v rámci níž se na hlídky do 38 italských měst vydaly tisíce vojáků, aby pomohli strážit náchylné cíle a mít dozor nad spáchanými přestupky.

V ten samý rok byly do oblastí Neapole a Kampánie rozmístěny ještě další jednotky, jejichž účelem bylo potlačit násilí gangů páchané místní mafií s názvem Camorra. V září 2008 propukly v nedalekém městě Castel Volturno rasové nepokoje poté, co členové gangu Camorra zastřelili šest Afričanů a jednoho majitele pasáže ve snaze zastrašit imigrantské drogové gangy.

Poloha Itálie, která leží na břehu Středozemního moře naproti Severní Africe, z ní činí klíčový bod pro vstup uprchlíků a žadatelů o azyl do Evropy. Dle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci OSN (IOM) čeká v Libyi v současné době na možnost vstupu do Evropy 700 000 až 1 milion lidí. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvádí, že v první polovině letošního roku zemřelo při této nebezpečné cestě přes Středozemní moře již více než 2000 lidí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Už několik tisíc let platí pravidlo že pokud cizinec vstoupí do cizí země a poruší zákony, je zatčen a souzen. Brání-li spravedlivosti či se dotkne těch kteří právo prosazují, je přinejmenším vyhoštěn. A pokud se cizinec byť jen dotkne vojáka, který chrání svojí zem, má být zastřelen. Pro lidi co nedokážou uznat ani autoritu vojáka, zákon neznamená nic. A podle toho se taky tak chovají. Pro někoho to bude možná příliš drsné, ale jejich národy zabíjejií v Evropě po desítkách. a to bezdůvodně. Evropané a hlavně politici by jim měli dát jasně najevo že jsou někde, kde nejsou vítání a jsou naživu jen z lidské solidariti. Měli by chodit a líbat okolním lidem nohy za to že jim dovolí zůstat v jejich zemi. Místo toho znásilňují ženy, útočí na policisty a vojáky? Policie a vojsko v každé zemi nejen v Evropě má udržovat pořádek a chránit občany země.. Jak to ale mají dělat? Když se kolem nich vyrojí desítky lidí co do nichc strkají a brání jim v práci?