KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Stromy naplněné extraktem ze světlušek mohou posloužit jako pouliční světla

Vědcům, kteří zkoumají alternativní a potenciálně energeticky úsporné způsoby osvětlení, se podařilo využít rostlinu zvanou potočnice lékařská (nebo také řeřišnice bílá) k tomu, aby vydávala světlo. Toho bylo docíleno vložením speciálních nanočástic. 

...

Při experimentu s potočnicí vydrželo světlo svítit po dobu 4 hodin

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Kalifornské univerzity upravili potočnici lékařskou tak, aby mohla mít i jiné využití, než jen jako doplněk do salátů či sendvičů. Vědci se nyní zabývají možností využít tuto technologii i na větší rostliny nebo dokonce na stromy a vytvořit tak ekologicky šetrný způsob, jak osvětlit velké prostory.

Potočnice lékařská byla během experimentu opatřena nanočásticemi na bázi oxidu křemičitého s přídavkem sloučeniny vytvářející světlo u světlušek, která je známá jako luciferin a koenzymu A. Tato směs byla následně přetvořena na roztok, který byl aplikován přímo do rostliny. Ta poté dokázala vyzařovat světlo zhruba poloviční síly, jako 1mikrowattová LED žárovka. Světlo vydrželo zhruba 4 hodiny.


Cílem je aplikovat tuto metodu i na stromy

Předchozí studie ukázaly, že například tabákové rostliny mohou svítit díky genetické modifikaci. Nicméně podle MIT je genetické inženýrství v tomto ohledu velice náročné na práci. Nová infuzní technika byla použita i na další rostliny, například na kapustu či špenát. Výzkum byl financován americkým ministerstvem energetiky, které odhaduje, že většina energie spotřebované národem je plýtvána kvůli neefektivním technologiím i tepelným ztrátám.

Hlavní autor studie Michael Strano a zároveň profesor chemického inženýrství na MIT uvedl, že je přesvědčen, že je světlo možné získávat z různých forem vegetace. „Naší vizí je vytvořit takové zařízení, které bude fungovat jako stolní lampa, kterou nemusíte nikam zapojovat. Světlo by bylo poháněno energetickým metabolismem samotné rostliny,“ uvedl Strano.

„Naším cílem je provést jen jedno ošetření speciálním roztokem v době, kdy je rostlina ve stádiu sazenice nebo když už je plně zralá a nechat ji tak po celou její životnost. Tato práce by mohla otevřít dveře šetrnému pouličnímu osvětlení, které by bylo provozováno pouze stromy a ničím jiným,“ řekl Strano. 


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek