KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Vojenští nadšenci našli v zakoupeném tanku z Iráku ukryté zlato za desítky milionů

Vojenští nadšenci našli zlaté pruty v hodnotě přibližně 62 milionů Kč, které byly ukryté v iráckém tanku zakoupeném na eBay za účelem restaurování. Celý moment byl navíc zachycen na videokameru.

...

Nick Mead and Todd Chamberlain očekávali, že při prozkoumávání naftové nádrže tanku, který koupili přes aukční server ebay.com za „pouhých“ 30 000 liber (cca 940 000 Kč), naleznou zrezivělé zbraně.

Mead, který provozuje společnost Tanks Alot v britském městě Helmdon v hrabství Northamptonshire, celý průzkum tanku natáčel a zůstal jako oněmělý, když jeho mechanik vytáhl z nádrže místo zbraně zlatou cihlu.

Pár vteřin před objevem lze slyšet, jak Mead svým kolegům říká, co by měli se zbraněmi v tanku udělat, ale hned na to nahmatá Chamberlain zlato a zvolá: „No, zbraně to nejsou, to je jisté.“


Po vyndání první cihly pokračuje ve vyndávání zbylých zlatých prutů, o kterých se má za to, že byly s největší pravděpodobností uloupeny iráckými vojáky během invaze do Kuvajtu v roce 1990, zatímco nadšený Mead za kamerou oslavuje.

Poté, co z tanku T54 čínské výroby vytáhli veškeré zlato, zavolali na policii, aby nahlásili svůj nález. „Musíme zavolat policii. Nevím, jestli to má cenu milionů nebo statisíců. Ale jedno vím jistě, nechci, aby mi to leželo v kanceláři,“ říká Mead.

„Dostaneme potvrzení a doufejme, jen doufejme, že si je budeme moc nechat. Jaká je šance, že budeme?“ A mimo záběr kamery někdo odpoví: „Absolutně nulová.“

Záznam poté končí, když přítomní šťastlivci váží svou kořist, aby zjistili, jakou má cenu.

Tank renovoval jeho předchozí vlastník, kterým byl 23letý Joe Hewes, který mu vyměnil dráhy a opravil motor, aniž by si všiml pokladu, který ukrýval.

Mead, který vlastní sbírku 150 vojenských vozidel, získal tank výměnou za vojenský nákladní vůz a samohybné tankové dělo typu Abbot.

Dle zběžných odhadů je hodnota zlata z tanku přibližně 2 miliony liber (62 milionů Kč).

Přesná historie tanku není známá, nicméně jeho zkoumání odhalilo, že se jedná o čínskou kopii ruského designu T54 vyrobenou pod typovým označením 69. Tank byl postaven na začátku 80. let a najeto má pouze 1507 mil.

„Viděl jsem ho v inzerátu a dostal jsem nápad vytvořit atrakci „Z Ruska s láskou“, na které by si lidé mohli vyzkoušet řídit 3 ruské tanky,“ řekl Mead. „Pořád sleduji vojenská vozidla na Ebayi, inzeráty kontroluji každé 3 dny. Často zde tanky prodávám, ale i kupuji.“

„Takový kus v současnosti již není tak lehké sehnat. Pohybují se od 10 000 do 60 000 liber, takže jsem ho dobře koupil za 30 000.“


Prodejce tanku Joe Hewes, který tank vlastnil a zčásti zrenovoval, ale zlatý poklad v jeho nádrži nikdy neobjevil.

Zlaté pruty má nyní v držení policie, která je podrobuje zkoumání. Mead obdržel od policie potvrzení, které nyní uchovává v bezpečnostní schránce v Londýně. Má se za to, že vyšetřování bude provedeno v Kuvajtu za účelem zjištění, zda zlato nemůže být identifikováno jako ukradené během irácké invaze v srpnu 1990.

Přestože Mead uvedl, že šance na získání jakéhokoli podílu z nálezu není příliš vysoká, nechává ho skutečnost, že mu mezi prsty proklouzly 2 miliony liber, klidným.

„Šance, že si to budeme moci nechat, jsou velmi malé. Měl jsem několik nevšedních telefonátů. Jeden člověk mi do telefonu tvrdil, že je plukovníkem britské armády a že to zlato patří jemu. Je to vážně zábavné, že jsme to našli. A určitě je to zajímavé.“

Policejní mluvčí uvedl, že „z operačních důvodů“ nemůže situaci komentovat.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMailThe Sun

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek