KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

VIDEO: Vzácné záběry ukazují izolované domorodce, kteří odmítají pomoc a cizince zpravidla zabíjejí

Dost možná poslední lidé na naší planetě, kteří zůstávají zcela izolováni od okolního světa, byli zachyceni na video na jednom z ostrovů (Severní Sentinel) v Indickém oceánu během několika výprav antropologa T.N. Pandita. Tento kmen je k návštěvníkům natolik nepřátelský, že se nezdráhá kohokoliv neznámého ihned napadnout a zabít. Domorodci rovněž odmítají jakoukoliv pomoc zvenčí.

...

Lidé z kmene se brání šípy a kameny

V roce 2006 byli na ostrově zabiti dva rybáři, kteří se k domorodému kmeni přiblížili příliš blízko. Lidé z izolovaného ostrova obvykle střílejí šípy nebo házejí kameny na příliš nízko letící letadla nebo vrtulníky, které se do této oblasti vydávají na průzkumné mise.

Na server YouTube byly nyní nahrány záběry kmene Sentinelů, které už zhlédlo něco kolem dvou milionů lidí. Na vzácných záběrech je vidět, jak členové kmene velice agresivně reagují na kameramany, kteří se pokusili k ostrovu přiblížit.

Podle autorů videa by lidé z tohoto vzácného kmene mohli být přímými potomky prvních lidí, kteří se sem dostali z Afriky a na ostrově žili již před 60 000 lety. Je téměř nemožné říci, kolik lidí žije na této pevnině o velikosti amerického Manhattanu, jež je součástí Andamanských ostrovů. Podle odhadů zde však může žít něco kolem 40 až 500 osob.

Nezáleží na tom, zda jsou potenciální návštěvníci ostrova přátelé či nepřátelé, nebo zda přijeli záměrně či jen náhodou. Zdejší lidé je „přivítají“ vždy stejně, s oštěpy, šípy a kameny v rukou. Žádné dary pro ně nemají význam, ať už se jedná o oblečení nebo potraviny. Vše odmítají.


Ostrov Severní Sentinel

V roce 2004, kdy tuto oblast zasáhlo tsunami, sem přiletěly vrtulníky indické pobřežní stráže, aby místním poskytly potravinové balíčky. Jenže členové kmene na tuto pomoc odpověděli střelbou z luku.

V roce 1967 se indická vláda pokusila zdejší obyvatele zkontaktovat, v čele s antropologem T.N. Panditem. Ten se chtěl pokusit o kontakt a členům kmene přinesl dary. Jenže se ukázalo, že kmen o žádné dary nestojí. V roce 1970 se Pandit se svým týmem dostal velice blízko ke břehu ostrova. Podle očitého svědka, který byl na jedné z lodí, začali domorodci vykřikovat nesrozumitelná slova, načež jim vědecký tým posunky naznačil, že přichází v míru. „Pak nastala zvláštní věc,“ uvedl svědek.

„Jedna z žen si spolu s jedním z bojovníků sedla do písku a začali se vášnivě objímat. To samé začaly opakovat další ženy, které si chtěly bojovníka přivlastnit pro sebe, nejspíš se mělo jednat o jakýsi komunitní akt páření,“ dodal svědek, který byl spolu s Panditem na výpravě.

Kmenu hrozí vyhynutí kvůli nemocem, vůči nimž není imunní

Podle člena antropologické výpravy došlo pouze k jednomu setkání, kdy antropologové nemuseli čelit agresivnímu přijetí. Dne 4. Ledna roku 1991 se k Panditovi a jeho skupině přiblížilo celkem 28 mužů, žen a dětí bez toho, aniž by vykazovali nepřátelské chování. Člen Panditova týmu popsal toto gesto jako „neuvěřitelné.“


Domorodci z ostrova Severní Sentinel na "vetřelce" v helikoptérách či letadlech střílejí z luků.

Indické úřady zakázaly vstup na ostrov, k jeho břehům se nesmí nikdo přiblížit do vzdálenosti 5 kilometrů. Vody obklopující ostrov jsou však opanovány ilegálními rybáři, kteří zákaz porušují. Jeden z rybářů se dokonce dostal až na ostrov mezi členy kmene, podle všeho se mu podařilo z ostrova odjet bez úhony.

Skupina Survival International, která se zasazuje o práva domorodého obyvatelstva, popisuje Sentinelany jako „nejzranitelnější společenství na světě.“ Podle této skupiny totiž domorodci nemají imunitu proti běžným chorobám, jako je například chřipka nebo spalničky. Vzhledem k jejich úplné izolaci je šance na to, že budou vyhlazeni na ostrov zavlečenou epidemií, velmi vysoká.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek