KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vlastníte e-cigaretu? V těchto zemích vám za její použití hrozí pokuty, konfiskace, nebo i vězení

Pro mnoho lidí jsou elektronické cigarety a tzv. „vaping“ zdravější alternativou ke kouření tabáku. V mnoha zemích, kde jsou tyto cigarety používány, je však jejich kouření pod přísnými tresty zakázáno. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně novou praxi, zákony vztahující se k elektronickým cigaretám se stále vyvíjejí, zatímco vlády po celém světě neustále přehodnocují zdravotní následky jejich užívání a společně s tím mění i svou legislativu. Zákaz e-cigaret tak aktuálně platí například i v sousedním Rakousku.

...

Nejistotu ohledně e-cigaret vyvolala zpráva Světové zdravotnické organizace

Zatímco mnozí kuřáci se domnívají, že vdechování páry namísto kouře z klasických cigaret představuje menší riziko vzniku rakoviny, Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2014 vydala zprávu poukazující na neexistující důkazy, že by e-cigarety skutečně pomáhaly kuřákům kouření omezit nebo s ním zcela přestat.

Tato zpráva upoutala pozornost mnoha zemí po celém světě, které se na používání elektronických cigaret posléze více zaměřily. Mnoho z nich se následně rozhodlo e-cigarety úplně zakázat. Nejednoznačnost ohledně e-cigaret způsobila, že lidé ze zemí, kde jsou povolené, často přijedou do země, kde platí přísný zákaz jejich používání a ani o tom neví.

Takové jedince pak mohou čekat nepříjemné pokuty, v horších případech jim hrozí dokonce až vězení. V některých zemích je zakázán nejen takzvaný vaping, ale i dovoz a prodej e-cigaret. Tento zákaz platí například i v turisticky populárním Thajsku, přičemž trest za použití či prodej e-cigaret se zde pohybuje od jejich zabavení až po 10leté vězení. Mnoho návštěvníků této země však o zákonu nemá ani ponětí, neboť vstoupil v platnost teprve před 3 lety a tak se často dostávají do problémů.

Tato přehledná mapka ukazuje, v kterých zemích je vaping a e-cigarety omezeny a v kterých jsou zcela zakázány:


Foto: Daily Mail

Zákaz e-cigaret platí i v Rakousku

Další zemí, která se po zveřejnění zprávy WHO rozhodla pro změnu legislativy týkající se e-cigaret, je Brazílie. I zde byla zakázána jejich výroba a prodej. Zákaz vapingu, dovozu a prodeje prosazuje také Uruguay, zatímco Spojené arabské emiráty zakazují dovoz e-cigaret do země a zabavují je každému přímo na letišti.

V některých zemích Středního východu, jako je například Jordánsko či Katar, jsou legální pouze běžné cigarety, zatímco jejich elektronické protějšky jsou zcela zakázány. To samé platí také v Kambodži, Indonésii, Bruneji a Singapuru. Některé země, včetně Hongkongu, dovolují e-cigarety používat jen v případě, pokud neobsahují nikotin.

V Turecku platí zákaz vapingu ve vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě, Indie mezitím zvažuje úplný zákaz. Svého odpůrce má kouření e-cigaret i v Evropě, a to v podobě Belgie či sousedního Rakouska.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek