KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Vojenský pes zraněný v Afghánistánu obdržel v Londýně nejvyšší vyznamenání

Americký vojenský pes, který přišel o nohu při výkonu služby v Afghánistánu, se stal historicky prvním psem námořní pěchoty, který obdržel zvířecí ekvivalent britského nejvyššího vojenského vyznamenání - Viktoriina kříže.

...

Skvělý vyhledávač výbušnin

Dvanáctiletá fena německého ovčáka Lucca během své šestileté aktivní služby v americké armádě absolvovala více než 400 samostatných misí. Jejím hlavním úkolem bylo pátrat po výbušninách.

Během své kariéry chránila život tisíců vojáků spojeneckých armád. Nikdo z jejího doprovodu nebyl nikdy zabit.

Do své poslední akce se Lucca vypravila v březnu 2012, když v doprovodu svého psovoda desátníka Juana Rodrigueze v Afghánistánu objevila patnáctikilové výbušné zařízení. Při dohledávání výbušniny vybuchla vedle druhá bomba. Pes přišel o přední nohu a utrpěl popáleniny na břiše. Jen zázrakem se při výbuchu nezranil žádný voják.

During a tour of duty in Afghanistan, Lucca stepped on an explosive and she immediately lost her front left leg

Lucca po svém zranění v Afghánistánu.

Juan Rodriguez okamžitě svému psovi poskytl první pomoc a ten byl následně letecky přepraven na léčení do Německa. Během deseti dnů se Luca zotavila a opět postavila na nohy.

Nyní Lucca odcestovala spolu se svým bývalým psovodem a současným majitelem seržantem dělostřelectva Christopherem Willinghamem z domovské jižní Kalifornie do Londýna, aby převzala Dickinovu medaili, kterou uděluje zvířecí charitativní organizace PDSA.

Ceremoniál se konal ve Wellinghtonských kasárnách a Dickinova medaile je považována za nejvyšší ocenění na světě, jaké může zvíře dostat. Lucca je historicky prvním psem námořní pěchoty, kterému se dostalo této nejvyšší pocty.

Seržant Willingham při této příležitosti řekl: „Lucca je velmi inteligentní, věrná a pro vyhledávací akce měla úžasné předpoklady."

„Kromě svých neuvěřitelných vyhledávacích schopností Lucca rovněž pomáhala udržovat morálku vojáků. Během přestávek mezi misemi si od vyhledávání odpočinula a hrála si s vojáky. Díky své osobnosti, chování a vyhledávacím schopnostem se Lucca s každým hned skamarádila. V současné době dělám vše, co je v mých silách, abych jí zpříjemnil zasloužený odpočinek.“

 Lucca travelled to London from southern California with her former handler and owner Gunnery Sergeant Christopher Willingham to be awarded the PDSA Dickin medal

Lucca se svým bývalým psovodem a současným majitelem seržantem Christopherem Willinghamem v Londýně.

Medaile za službu zvířat ve vojenských konfliktech

Před svou službou v Afghánistánu Lucca absolvovala se seržantem Willinghamem dvě mise v Iráku. Odhalila řadu nástražných systémů a bomb, a taktéž se zásadně zasloužila o zatčení čtyř povstalců.

Generální ředitel PDSA Jan McLoughin dodal: „Lucca si kvůli své ohromné statečnosti a oddané službě Dickinovu medaili naprosto zaslouží. Její schopnosti a odhodlanost při hledání zbraní a výbušnin zachránily řadu lidských životů v krutých válečných konfliktech po celém světě. Jsem nesmírně potěšen, že Lucca spolu se seržantem Willinghamem přijela do Londýna, aby převzala toto velmi významné ocenění.“

Lucca je teprve 67. zvířetem, které bylo oceněno Dickinovou medailí. Ta je určena zvířatům, která prokázala vynikající službu ve vojenských konfliktech.

Medaile je pojmenovaná po zakladatelce organizace PDSA Marii Dickinové a oceňuje výjimečné činy statečnosti a oddané služby zvířat pomáhajících jednotkám ozbrojených sil nebo civilní obrany ve válkách po celém světě.

Medaile byla poprvé udělena v roce 1943 a dosud ji obdrželo 31 psů, 32 poštovních holubů z druhé světové války, tři koně a jedna kočka.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: PA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek