KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

WikiLeaks zveřejnili emaily dokazující vazby tureckého ministra na obchod s ropou od ISIS

Kolektiv aktivistů a hackerů s názvem Redhack získal více než 57 000 emailů, které pochází údajně z účtu tureckého ministra ropného průmyslu Berata Albayraka, který je také zetěm prezidenta Erdogana.

...

Stránka WikiLeaks zveřejnila databázi tisíců osobních emailů patřící údajně tureckému vládnímu ministrovi, o kterých tvrdí, že ukazují rozsah vazeb mezi Albayrakem a společností zapletenou do obchodování s ropnými poli, které jsou pod kontrolou Islámského státu.

Tato databáze byla zveřejněna v pondělí a pokrývá dobu od dubna 2000 do 23. září 2016. Dokazuje, že Albayrak měl důvěrné informace o personálních a platových záležitostech společnosti Powertrans, která poněkud kontroverzně získala od Iráckého Kurdistánu monopol na silniční a železniční přepravu ropy do země.

V letech 2014 a 2015 turecká media informovala, že společnost Powertrans byla obviněna z přimíchávání ropy vyprodukované Islámským státem v sousední Sýrii do lokálních dodávek, které se později dostávaly až do Turecka. Toto obvinění však nebylo podloženo žádnými přesvědčivými důkazy.

Albayrak již předtím jakékoli spojení s Powertrans odmítl. Pokusy deníku The Independent o jeho kontaktování byly neúspěšné.

Emaily podle všeho získala skupina tzv. hacktivistů pocházejících z Turecka s názvem Redhack. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange řekl, že byly zveřejněny jako reakce na rostoucí nátlak turecké vlády na lidi s odlišným názorem. „Lidé v Turecku potřebuji svobodná média a svobodný internet,“ prohlásil Assange.

Obecně se má za to, že Albayrak, jedna z nejvlivnějších osob v Turecku, je připravován, aby se stal Erdoganovým nástupcem. Ten si mezitím po neúspěšném vojenském puči, který se odehrál v červenci tohoto roku, upevňuje svou moc zaváděním mimořádných pravomocí a zatýkáním tisíců novinářů, aktivistů a akademiků.

Stát ve své snaze zabránit dalšímu puči již daleko překročil hranici stanoveného účelu ochrany státu. Nyní tuto snahu zaměřuje primárně na krádeže aktiv a odstranění jakékoliv opozice.

Emaily nabízí také pohled na blízký vztah Albayraka s Mehmetem Ali Yalcindagem, tureckým obchodním partnerem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Yalcindag je zetěm tureckého mediálního magnáta Aydina Dogana a korespondence údajně ukazuje, že využíval svůj vliv na Dogana k cenzuře novinářů, kteří kritizovali prezidenta Erdogana. Redhack poprvé zveřejnil informace o Yalcindagovi v září, čímž ho donutil odstoupit z funkce výkonného ředitele společnosti Dogan Publishing.

Erdogan byl obviněn ze spojení s pašováním ropy z Islámského státu v roce 2015 opozičním politikem Erenem Erdemem, který byl poté kvůli těmto tvrzením souzen za vlastizradu.


Autor: VoZ

Zdroj: Independent

Foto: AFP/Getty

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek