KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Z Francie loni kvůli terorismu a antisemitismu emigrovalo dalších 5000 Židů

V uplynulém roce se z Francie vystěhovalo 5000 osob židovského původu. Vyplývá to z nejnovější statistiky, která tak potvrzuje trend posledních let, kdy zemi po sérii útoků zaměřených na židovské komunity již dohromady opustily desetitisíce židovských obyvatel.

...

Od roku 2006 ze země odešlo 40 000 Židů

Aktualizovaná čísla zveřejnila Izraelská židovská agentura a tyto výsledky dokazují, že situace Židů ve Francii se dva roky po pařížských útocích islamistů na redakci Charlie Hebdo a židovský supermarket nezlepšila.

Šéf Izraelské židovské agentury Daniel Benhaim řekl, že pro mnoho Židů, kteří dlouhodobě zvažovali odchod z Francie, se současná nejistá situace komunity stala „katalyzátorem“.

V loňském roce Francii opustilo 5000 Židů. O rok předtím to bylo 7900 Židů a v roce 2004 dalších 7231 Židů. Podle dat zveřejněných agenturou AFP za posledních deset let z Francie emigrovalo dohromady asi 40 000 osob židovského původu.

 „Exodus francouzských Židů v posledním desetiletí je velmi výrazný,“ řekl Daniel Benhaim pro AFP.

Série brutálních antisemitských útoků

Židovská komunita ve Francii je přitom největší v celé Evropě a stále čítá přibližně půl milionu lidí. Její situace se však v minulých letech začala rapidně zhoršovat. V roce 2006 jí otřásl brutální antisemitský zločin, kdy byl na jednom pařížském předměstí unesen a zabit mladý Žid Ilan Halimi.

O šest let později došlo ke smrtící střelbě v židovské škole v Toulouse v jihozápadní části Francie.

Podle expertů i příslušníků francouzské židovské komunity ale nejsou antisemitské útoky jediným důvodem odchodu těchto lidí. Svoji roli též hrají rodinné, náboženské a ekonomické důvody.

Francie si v těchto dnech připomíná dvouleté výročí brutálních útoků v Paříži, kdy dva islámští extremisté zaútočili na sídlo satirického časopisu Charlie Hebdo, kde zabili 12 lidí, a na židovský obchod Hyper Cacher ve východní části Paříže, kde za sebou zanechali další oběti.

Islamista Amedy Coulibaly v obchodě zastřelil čtyři zákazníky. Poté ho zde zastřelili členové protiteroristické jednotky.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek